Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jiří Šedivý se stal šéfem EDA
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diplomat Jiří Šedivý se stal výkonným ředitelem Evropské obranné agentury

 

Diplomat a zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby při MZV Jiří Šedivý se stal výkonným ředitelem Evropské obranné agentury (EDA), která je centrem evropské spolupráce v oblasti obranné spolupráce. Po evropské komisařce Věře Jourové se tak Jiří Šedivý stal druhým nejvýše postaveným Čechem ve výkonných institucích EU.
 

„Zisk významného a prestižního postu výkonného ředitele Evropské obranné agentury je zásadním úspěchem společného úsilí české diplomacie a Ministerstva obrany v oblasti společné bezpečnostní a obranné politiky. Zvlášť v době, kdy spolupráce na poli obranného průmyslu nabývá na stále větší důležitosti,“ řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček

„Evropská obranná agentura je velmi významná organizace a fakt, že v jejím čele bude v následujících letech stát Čech, je velkým oceněním pro Jiřího Šedivého i celou naši zemi,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

EDA byla založena v roce 2004 a sídlí v Bruselu. Jejím úkolem je pomáhat členským státům (26 zemím EU, členem není Dánsko) rozvíjet jejich vojenské zdroje, vytváří nové iniciativy a navrhuje možnosti, jak zlepšovat obranyschopnost členských zemí na evropské úrovni.  Agentura hraje významnou roli při rozvoji schopností a kapacit, na nichž stojí Společná bezpečnostní a obranná politika EU.

Evropská obranná agentura se rovněž věnuje posilování pozice evropského obranného průmyslu a funguje jako zprostředkovatel a platforma mezi zástupci vojenských složek a zainteresovaných stran jednotlivých členských zemí a tvůrci politik EU s dopadem na otázky obrany.

 

.