Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Smolek na bilaterálních konzultacích ve Španělsku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Smolek na bilaterálních konzultacích ve Španělsku

 

Náměstek ministra pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek uskutečnil ve dnech 5. – 6. března pracovní konzultace ve Španělsku. V rámci svého pobytu jednal se státním tajemníkem pro EU , MZV ES Juan González – Barba Perou, se zmocněnkyní Španělského království před Soudním dvorem  Evropské Unie Sonsoles Centeno Huertou a vrchní ředitelkou pro mezinárodní spolupráci na Ministerstvu spravedlnosti Ana Gallego Torresovou. Hlavními tématy byla problematika bilaterální spolupráce v konzulární oblasti, Brexit, výhledy Konference pro budoucnost Evropy a   výměna zkušeností při působení před Soudním dvorem EU.

Náměstek Smolek se ve dnech 5. – 6 března setkal s představiteli španělského ministerstva zahraničí a spravedlnosti a projednal s nimi řadu témat. V prvé řadě ocenil ochotu španělských zastupitelských úřadů zastupovat Českou republiku při vydávání víz občanům s vízovou povinnosti pro ČR. Posledním takovým případem je zastupování ČR v Andoře. Se státním tajemníkem pro EU si vyměnili názory na aktuální evropské otázky, zejména Brexit a Konferenci pro budoucnost EU. V rámci negociací o uspořádání vztahů s Velkou Británií se shodli na tom, že jednání budou náročná a komplikovaná a že důležité bude, aby členské státy EU postupovaly jednotně a podpořily vyjednávací tým Evropské komise. Obě strany kladou velký důraz na zajištění práv svých občanů ve Spojeném království. Španělsko je jednou z mála zemí v rámci EU, kde počet britských občanů ve Španělsku převyšuje výrazně počet Španělů ve Velké Británii. Oba náměstci se shodli na tom, že nadcházející Konference musí mít pevně daný rámec a musí vést ke konkrétním závěrům a vycházet z dosavadních strategických vizí Evropské Unie. V rámci setkání se rovněž dotkli harmonogramu bilaterálních návštěv.  Náměstek Smolek  rovněž efektivní působení španělských úřadů při zvládání zjištění  koronaviru u některých turistů na ostrově Tenerife, což nepřímo postihlo i některé české turisty.

Se zmocněnkyní Španělska před Soudním dvorem EU bylo předmětem jednání  zkušenosti obou států z projednávání svých případů. Panovala shoda, že i když jsme si geograficky daleko a máme rovněž jinou historickou zkušenost, tak naše hodnoty jsou stejné, a to zejména v oblasti „vlády práva“. Španělská partnerka rovněž informovala o průběhu soudních procesů před ESD spojených s rozsudky za uskutečnění nelegálního referenda ke katalánské  otázce.

S kolegy z ministerstva spravedlnosti jednal zejména o prohloubení spolupráce při mezinárodní ochraně dětí.  Vyměnili si rovněž názory na prohloubení spolupráce v rámci konzulární spolupráce mezi členskými státy EU, zejména pomoci v nouzi.

.