Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Křídlo letadla
Foto: google.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evakuační letadla vyrazí do Pobaltí, Egypta, na Filipíny i do Vietnamu

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vysílá další speciální letadla pro české občany, kteří kvůli restrikcím jednotlivých států uvízli v zahraničí. V neděli 22. března 2020 tak odletí armádní speciál pro zhruba pět desítek českých a slovenských občanů, jež se kvůli uzavřeným polským hranicím nemohou dostat domů z Pobaltí. V úterý 24. března 2020 odletí speciální letadla komerčních společností také z Egypta a filipínského Cebu i Manily. O den později pak vzlétne letadlo s českými občany z Vietnamu. Celkem by se díky těmto čtyřem letům mělo zpět do ČR dostat asi sedm stovek lidí, z toho téměř šest set českých občanů. Volná místa poskytla Česká republika dalším zemím Evropské unie.
 

„Chápu nervozitu lidí, kteří se ocitli v nouzi stovky i tisíce kilometrů daleko od domova. Chápu i nervozitu jejich blízkých tady doma. Abychom to všechno zvládli, potřebujeme, aby spolupracovali s ambasádami a byli trpěliví. Křik, nadávky, ani obviňování tady nepomohou. Lidé z ministerstva zahraničí dělají vše, co je v jejich silách. Platí, že pokud lidé mají alternativu, jak se do Česka dostat, chceme, aby ji využili. Tyto čtyři lety míří skutečně do oblastí, odkud to jinak nejde,“ zdůraznil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.

Letem z Pobaltí by se mělo v neděli vrátit do Prahy zhruba 25 českých a 25 slovenských občanů. MZV využilo kapacit Armády ČR, jejíž jednotky v Pobaltí působí v rámci mise NATO. Do Lotyšska odletí speciálem 25 občanů Lotyšska a Litvy.

Návrat krajanů z Egypta bude v úterý stejně jako další lety zprostředkován komerční společností. V zemi nadále zůstávají asi dvě stovky Čechů, kterým se nepodařilo opustit Egypt před uzavřením tamních letišť. Ve stejný den pak bude možná také evakuace zhruba dvou set Čechů z filipínského ostrova Cebu.

„Víme, že na Filipínách je ta situace velmi vážná. Platí tam zákaz vycházení, řada lidí musela opustit hotely. Bohužel dříve skutečně nebylo možné let vypravit, vyjednat povolení konkrétně na Filipíny trvalo skutečně několik dnů. Řešíme zároveň výjimky pro ty Čechy, kteří se nacházejí mimo Manilu a Cebu na jiných ostrovech, abychom je dostali k těmto dopravním uzlům,“ doplnil Petříček.

Ve středu je v plánu také speciální let z vietnamské metropole Hanoj pro zhruba dvě stovky Čechů. Vzhledem k volné kapacitě nabídne ČR desítky míst občanům dalších zemí EU. Do Česka by mělo letadlo přivézt také zdravotnický materiál. O dalších letech v druhé polovině týdne bude MZV opět informovat.

Změna proběhne od začátku týdne v plánovaných odjezdech evakuačních autobusů. Vzhledem k rušení velkého množství leteckých spojení do německého Frankfurtu budou autobusy ve větší míře nově obsluhovat mezinárodní letiště v Berlíně. Upozorňujeme cestovatele, že vnitrostátní německá doprava nadále funguje, proto je možné se např. z Mnichova či Frankfurtu dále přesouvat ať už na místo odjezdu autobusů, nebo na hranice ČR. Nadále také platí výjimka Ministerstva vnitra pro rodinné příslušníky při vyzvednutí svých blízkých na letištích v Rakousku či Německu. Plán odjezdů evakuačních autobusů zveřejňujeme pravidelně na našem webu: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/mimoradne_autobusove_linky.html

.