Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Další repatriační lety
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV vysílá evakuační letadla do Latinské Ameriky. První Češi dorazí domů již v úterý

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zahájilo v pondělí 23. března 2020 sérii repatriačních letů z Latinské Ameriky. Jako první dnes odlétá evakuační letadlo z Hondurasu s kapacitou 160 míst. Následovat bude úterní let z Dominikánské republiky, kterým se do ČR vrátí 180 osob. 

„V oblasti Latinské Ameriky máme mnoho českých občanů v nouzi. Po delších vyjednáváních se nám konečně podařilo zrealizovat repatriační lety na tento týden,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. 

První destinací, kam zamíří speciální letadla, bude Honduras. První Češi by tak do ČR měli přiletět již v úterý 24. března 2020. „Chceme využít několik volných míst v tomto letadle, proto české občany letící z Hondurasu doplní několik Čechů v Mexiku. Tam bohužel nezvládneme plně uspokojit poptávku lidí, do letadla tak na mezipřistání nastoupí senioři, děti, nemocní a těhotné ženy,“ objasnil situaci šéf české diplomacie.  

Druhý let z oblasti proběhne ve středu 25. března 2020 z Dominikánské republiky. Na jeho palubě bude repatriováno 180 cestujících. Další lety do oblasti budou následovat v příštích dnech. Ministerstvo zahraničních věcí ČR tak pokračuje v úspěšné pomoci Čechům, kteří se ocitli v důsledku aktuální situace v nesnázích na své cestě zpět do ČR. Za pomoci MZV a jeho evakuačních busů a letadel se domů dostalo již 2500 cestovatelů. Dalším 2000 pomohli čeští diplomaté, když vyjednali výjimky pro jejich komerční lety. Tento týden by do ČR mělo evakuačními lety dorazit ještě nejméně šest stovek Čechů. 

.