Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návrat Čechů z Egypta a Latinské Ameriky. V Jordánsku pomohlo Německo

 

Od úterý 24. března 2020 přilétá do České republiky série evakuačních letů, které tento týden domů dopraví stovky českých občanů. První letadlo se 104 Čechy na palubě přiletělo dnes dopoledne z egyptské Hurghady. Dalších 85 míst bylo vyčleněno pro občany členských států EU. Evakuační letadla dnes v noci do ČR dopraví také české občany z Hondurasu a Filipín.

„Jsem velmi rád, že po intenzivních několikadenních jednáních se nám podařilo začít s masivní repatriací Čechů ze vzdálenějších zemí. Tento týden se vrátí stovky Čechů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Nonstop práce našich diplomatů stála za to,“ řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Z Hondurasu dnes v noci přiletí 113 Čechů, které doplnilo na mezipřistání v mexickém Cancúnu 45 krajanů. Devět míst bylo v tomto evakuačním letu určeno pro další evropské občany. Jednalo se přednostně o seniory, rodiny s malými dětmi, nebo turisty, kterým byl opakovaně zrušen let.

Z Filipín se domů dostane 203 Evropanů, z toho 90 Čechů. „Situace turistů z těchto destinací byla zvlášť složitá. Češi v Hondurasu byli odříznutí na ostrově Roatán, situaci na Filipínách zase komplikovala přísná karanténa jednotlivých provincií a zavírání hotelů v zemi,“ popsal ministr Petříček a dodal, že ČR byla po Německu první zemí EU, které se podařilo evakuační let z Filipín zorganizovat. Jako první pak evakuovala občany nejen z Manily, ale také z ostrova Cebu.

Vedle dalších spojů především z Latinské Ameriky by ve středu mělo do ČR dorazit také evakuační letadlo z Vietnamu. Jde o první let repatriační let organizovaný v rámci mechanismů Evropské unie, které ČR jako první aktivovala.

Z Jordánska se v těchto chvílích vrací také 8 Čechů, kteří přilétají do Mnichova díky spolupráci s Německem. Naopak v letu z Vietnamu bude mj. 33 německých občanů. „Opakovaně jednáme s našimi sousedy, ale také třeba s Maďarskem o vzájemných nabídkách v jednotlivých letech. Samozřejmě přednost mají vždy ti, kdo letadlo vysílají, ale většinou se nějaká místa i pro občany dalších zemí najdou,“ vysvětlil šéf české diplomacie, jak spolupráce funguje.

Po více než týdnu, kdy MZV vyslalo více než 60 záchranných autobusů po celé Evropě, se mění podmínky přepravy z některých destinací. Z Amsterdamu, Londýna, Bruselu, Paříže a Vídně lze nyní využít nouzových zpoplatněných linek. MZV již z těchto lokalit odbavilo všechny cestovatele, kteří se nacházeli v bezprostřední nouzi. Tuto možnost dopravy do ČR nyní využívají především Češi s dlouhodobým pobytem v dané zemi. Z uvedených měst či zemí zároveň fungují i jiná komerční spojení. Nouzovou přepravu zajišťují společnosti Umbrella Holiday a RegioJet, kteří se MZV s touto nabídkou přihlásili.

.