Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada GAC rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zastupoval 24. března 2020 Českou republiku na zasedání Rady EU pro obecné záležitosti (GAC), která proběhla formou videokonference. Hlavním bodem jednání byl proces rozšiřování EU.

 „Jsem rád, že se členské státy shodly na několikrát odkládaném rozhodnutí zahájit přístupové rozhovory se Severní Makedonií a Albánií. I v těžkých časech zůstává EU jednotná,“ uvedl ministr Petříček. Společně s tímto rozhodnutím odsouhlasili členové EU únorové návrhy Evropské komise o úpravě metodologie přístupového procesu. Evropská komise zahájení přístupových jednání s oběma kandidátskými zeměmi opakovaně doporučovala a své doporučení potvrdila i ve své aktualizované zprávě o pokroku Severní Makedonie a Albánie z počátku března tohoto roku. Rozhodnutí bude nyní formálně schváleno písemnou procedurou a musí ho potvrdit rovněž Evropská rada.

ČR tradičně proces rozšiřování EU podporuje a v uplynulém období aktivně usilovala o zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií. Evropská komise nyní začne pracovat na přípravě přístupových rozhovorů, což je pozitivní zpráva jak pro obě kandidátské země, tak i pro celý region.

.