Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Videokonference ministrů zahraničí států EU k pandemii koronaviru

 

Ministr Tomáš Petříček se v pondělí 23. března 2020 zúčastnil videokonference ministrů zahraničních věcí členských států EU, která kvůli pokračujícímu šíření koronaviru nahradila pravidelnou Radu FAC. Ministři se věnovali převážně současné situaci v souvislosti s pandemií koronaviru. Debata se zaměřila především na téma dosažení co nejefektivnější spolupráce a maximální koordinace při repatriaci občanů, dále na nutnost koordinované komunikace směrem k veřejnosti, a v neposlední řadě také na identifikaci strategických důsledků pro bezpečnost Evropy vyplývajících z krize způsobené nemocí COVID–19.

"V první řadě je třeba co nejefektivnější spolupráce v otázce repatriace turistů," uvedl ministr Petříček. V tomto smyslu ministři diskutovali o koordinační roli EU a ESVA zejména v zemích, kde některé členské státy nemají svou ambasádu a repatriace je tedy obtížnější. "Aktuálně se všechny členské státy EU rovněž potýkají s nedostatkem zdravotnického materiálu a pomůcek. Je tedy na místě také přijmout společná řešení k zajištění osobních ochranných pomůcek," doplnil šéf české diplomacie.

V diskusi o ekonomických aspektech ministři podpořili nutnost maximální možné míry udržení volného pohybu zboží. Narušení tohoto principu může ohrozit fungování dodavatelských řetězců, a tím i celé ekonomiky.

Dalšími tématy Rady FAC byla ale např. také situace v Turecku a Sýrii, Libyi či v Mali. Ministr Tomáš Petříček se ve svém vystoupení věnoval bezpečnostní situaci v regionu Sahel, kde ČR přebírá od června velení vojenské mise EU, a také zhoršující se situaci v oblasti lidských práv v Rusku.

.