Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Větší zapojení evropských států do boje s terorismem v Sahelu

 

Dnešní telekonference ministrů obrany ve věci vytvoření mezinárodního úkolového uskupení Takuba v Mali potvrdila připravenost evropských států přispět ke stabilizaci regionu Sahelu, odkud pochází řada negativních jevů přímo ovlivňujících bezpečnost Evropy, včetně terorismu, migrace nebo pašování. Je rovněž dokladem toho, že i v době bezprecedentní krize, jíž celý svět aktuálně čelí, jsou si evropské země vědomy dalších hrozeb, které nevymizely.

Dnes se uskutečnila telekonference ministrů obrany zemí, které podpořily vytvoření mezinárodního úkolového uskupení Takuba v rámci operace Barkhane, jež si dává za cíl pomoci malijským ozbrojeným silám vypořádat se s hrozbou terorismu zejména ve východní části země. Úkolové uskupení Takuba se bude převážně skládat z příslušníků evropských speciálních sil a bude poskytovat konzultace, asistenci a doprovod ozbrojeným silám Mali, a to v koordinaci s partnery z G5 Sahel, misí OSN (MINUSMA) a misemi EU (EUTM Mali, EUCAP Mali a EUCAP Niger), s pevným právním základem a v souladu s mezinárodním právem.

Během telekonference představila francouzská ministryně obrany širší bezpečnostně politický kontext přípravy úkolového uskupení Takuba. Ministři obrany Mali a Nigeru poskytli analýzu bezpečnostní situace v regionu. Následně účastníci diskutovali možnosti, jak prostřednictvím úkolového uskupení, ale i dalších vojenských a nevojenských aktivit, podpořit boj zemí v regionu proti ozbrojeným teroristickým skupinám působícím v Sahelu. Česká republika informovala o schválení návrhu vyslat české jednotky do úkolového uskupení Takuba Vládou ČR a o stavu projednávání tohoto návrhu Parlamentem ČR, jehož souhlas je pro vyslání českých vojáků nezbytný.

Na závěr se ministři shodli na společném politickém prohlášení o spuštění úkolového uskupení Takuba a společné tiskové zprávě.

přílohy

Takuba - společné tiskové prohlášení 366 kB pdf (Acrobat dokument) 27.3.2020

Takuba - politické prohlášení 369 kB pdf (Acrobat dokument) 27.3.2020

.