Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se zúčastnil videokonference ministrů zahraničí NATO

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se 2. dubna 2020 zúčastnil videokonferenčního zasedání ministrů zahraničních věcí států NATO. Hlavními tématy schůzky byly bezpečnostní dopady nemoci COVID-19 spolu s aktuální situací na jižním křídle Aliance. Ministři na jednání oficiálně přivítali Republiku Severní Makedonii jako nového, již třicátého člena NATO.

Hlavním bodem diskuze byly bezpečnostní dopady pandemie COVID-19, včetně operační připravenosti Aliance, odolnosti spojeneckých kolektivních i národních struktur a boje s dezinformacemi. Ministři k tomuto tématu přijali prohlášení potvrzující transatlantickou jednotu, solidaritu a schopnost NATO plnit své úkoly i v době celosvětové krize.

„Díky možnosti využití aliančních programů SALIS, EADRCC a NSPA můžeme efektivně komunikovat naše potřeby, získávat tolik potřebný lékařský materiál a přepravovat jej tam, kde je nejvíce potřeba. Toto jsou skvělé příklady významu Aliance a její schopnosti reagovat na krizové situace,“ uvedl ministr Petříček.

Ministři dále projednali roli NATO na Blízkém východě. Odsouhlasili převzetí výcvikových úkolů koaliční operace Inherent Resolve alianční nebojovou misí v Iráku a hovořili o posledním vývoji v Afghánistánu a Sýrii. Jednání se také zabývalo alianční pomocí Ukrajině a Gruzii. Toto ministerské zasedání bylo rovněž prvním jednáním s plnoprávnou účastí Republiky Severní Makedonie jako nového člena NATO.

.