Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čechů se chce vrátit do ČR už jen 2500. Repatriace budou probíhat do Velikonoc
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čechů se chce vrátit do ČR už jen 2500. Repatriace budou probíhat do Velikonoc

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR úspěšně repatriovalo téměř 4500 českých občanů, dalším tisícovkám pomohlo vyjednáním výjimek, vystavením potvrzení, pomocí s hledáním posledních letů nebo vyjednáním místa v letadle jiné evropské země. V tuto chvíli MZV registruje méně než 2500 žádostí českých občanů o repatriaci do vlasti. Vzhledem k tomuto počtu jsou v plánu už jen lety do oblastí s vyšším počtem uvízlých Čechů, probíhat by měly do Velikonoc. Menším skupinám uvízlých Čechů zajišťujeme místa v letadlech, která vysílají další členské státy EU. Jedná se o největší akci svého druhu v českých dějinách.

„Vycházíme z předpokladu, že kdo nás dosud o pomoc s návratem domů nepožádal, ten se v nouzi nenachází. Repatriace jsou tu od pomoci lidem v nouzi, je samozřejmě právem každého tuto možnost nevyužít a v zahraničí zůstat. Pravděpodobně ale pak bude muset zůstat v cizině až do doby, než se všechna opatření uvolní, a to jak u nás, tak ve světě,” upozornil zbývající Čechy v zahraničí ministr Tomáš Petříček. „Počet Čechů v zahraničí, kteří jsou skutečně situacích, kdy nemají dlouhodobě kde bydlet, nebo jim končí víza atd., se výrazně snížil. Proto jsme se rozhodli, že s repatriačními lety budeme pokračovat už jen do Velikonoc, pokud nedojde k nějaké neočekávané změně,“ dodal šéf české diplomacie.

V tuto chvíli MZV plánuje vyslat ještě tři repatriační letadla, a to do těchto destinací:

1. Austrálie a oba hlavní ostrovy Nového Zélandu - evidujeme asi 350 uvízlých Čechů v nouzi, v tuto chvíli je podepsána smlouva s aerolinkami, let proběhne v příštím týdnu, protože tamní úřady potřebují několik dní na vyřízení předjednané žádosti
2. Bali – evidujeme cca 120 uvízlých Čechů, odlet proběhne 7. nebo 8. dubna
3. Srí Lanka a Nepál - evidujeme celkem asi stovku občanů ČR, odlet proběhne 4. dubna

„V případě zásadního zhoršení situace v některém ze států, kde ještě o Češích v nouzi víme, nebo v případě žádosti o vypravení společného unijního letu, jsme připraveni operativně reagovat,” doplnil náměstek konzulární sekce Martin Smolek.

Repatriace dosud probíhá pro občany zdarma, je hrazena ze státního rozpočtu ČR a z fondů Evropské unie. Výjimku bude tvořit let do Austrálie a na Nový Zéland. Vypravení tohoto letu vyjde na více než 30 milionů korun, což je zhruba třikrát více než doposud nejdražší let na Filipíny. Zatímco některé státy za repatriaci z této vzdálené destinace vybírají v přepočtu i 26 tisíc korun, Češi si na návrat domů přispějí zhruba 18 tisíci Kč, což je standardní cena letenky z této oblasti v ekonomické třídě.

.