Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Videokonference ministrů zahraničí EU ke krizi COVID-19
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Videokonference ministrů zahraničí EU ke krizi COVID-19

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se v čele české delegace zúčastnil neformální videokonference ministrů zahraničí zemí EU, která proběhla 3. dubna 2020. Hlavním tématem byla koordinace reakce členských států na pandemii COVID-19.

Ministři hovořili především o konzulární spolupráci při repatriacích evropských občanů a o podpoře třetích zemí. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell ministry informoval, že se již do domovských zemí podařilo navrátit 370 000 evropských občanů. Až 230 repatriačních letů je registrováno pro spolufinancování z evropského rozpočtu.

Ministr Petříček ocenil konkrétní spolupráci a solidaritu mezi zeměmi EU. „ČR pomohla při repatriaci více než šesti set občanů EU a dalších padesáti občanů třetích zemí. Stejně tak využívají možnosti repatriace letadly ostatních členských zemí Evropské unie i čeští občané,“ uvedl.

V rámci unijní solidarity darovala ČR 10 000 ochranných zdravotnických obleků do Itálie a 10 000 do Španělska. Do Itálie zaslala také respirátory, které lze tisknout na 3D tiskárnách a do Slovinska dalších 5 000 ochranných obleků a 25 000 respirátorů. Ministři rovněž zdůraznili význam pomoci EU třetím státům zasaženým pandemií COVID-19. Pomoc by měla směřovat zejména do zemí sousedících s EU, včetně států západního Balkánu a východní Evropy, ale také do zemí v Africe, na Blízkém východě a v Latinské Americe.

.