Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministři Rady pro všeobecné záležitosti jednali o reakci EU a členských států na koronavirus
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři Rady pro všeobecné záležitosti jednali o reakci EU a členských států na koronavirus

 

Ministři pro evropské záležitosti členských států jednali formou videohovoru ve středu 22. dubna 2020 o reakci EU a jejích členských států na pandemii COVID-19. Řešili ekonomickou podporu, koordinaci uvolňování opatření přijatých v reakci na koronavirus i boj s dezinformacemi. Rady pro všeobecné záležitosti se zúčastnil náměstek Sekce pro evropské záležitosti MZV ČR Aleš Chmelař.

Ministři si na neformální videokonferenci Rady pro všeobecné záležitosti vyměnili informace o situaci a výhledu uvolňování opatření ve svých zemích. Jednali o podpoře výzkumu, boji s dezinformacemi, pomoci EU sousedním zemím a ve světě v boji proti koronaviru a jeho socio-ekonomickým dopadům, problematice dodržování principů právního státu, vnitřním trhu a obchodní politice nebo o bezpečnostních a kyberbezpečnostních otázkách. Dále se zabývali koordinací členských států při uvolňování opatření přijatých v reakci na koronavirus, návratem k schengenskému systému či východisky připravených Evropskou komisí v rámci tzv. exitové strategie. Projednali také přípravu plánu pro obnovu, včetně tzv. fondu na obnovu, a promítnutí pandemie do přípravy nového víceletého finančního rámce pro období 2021-2027.  

Česká republika podpořila co nejlepší koordinaci členských států při uvolňování opatření přijatých v reakci na koronavirus. V této souvislosti navrhla také vytvoření unijního dokumentu k bezinfečknosti, který by napomohl přeshraničnímu pohybu a koordinaci při uvolňování opatření. Vyzdvihla také důležitost testování a monitoringu, včetně využití potenciálu digitalizace. Přivítala podporu ze strany Unie i členských států a zároveň podpořila unijní pomoc pro Sousedství a Afriku. Vyslovila se také pro posílení evropské strategické autonomie a odolnosti EU v budoucnu.

Chorvatské předsednictví i Evropská komise ocenily schválení návrhů na pomoc v boji proti pandemii a jejím následkům členskými státy v rekordním čase a také vzájemnou evropskou solidaritu, a to včetně repatriací.

.