Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal s kolegy z Rakouska a Slovenska o otevření hranic v polovině června

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednal 19. května 2020 se svými protějšky Ivanem Korčokem ze Slovenska a Alexanderem Schallenbergem z Rakouska o možnostech dalšího otevření hranic po pandemii COVID-19. Česko je připraveno otevřít své hranice pro tyto sousední státy v první polovině června, stejně jako Rakousko, a to bez nutnosti testování. Jednání se Slovenskem budou v následujících dnech pokračovat. Detaily otevření hranic by měly být jasné v průběhu příštího týdne.

„Vracíme se k normálu a to se týká i cestovního ruchu. Naším cílem je, abychom hranice mezi Českem, Rakouskem a Slovenskem otevřeli do poloviny června, navíc bez nutnosti předkládání negativních testů nebo karantény,“ řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Ministr dodal, že pro všechny občany zemí tzv. Slavkovského formátu (Česko, Slovensko, Rakousko) budou platit v otázce cestování stejná pravidla.

„V polovině června by mohl vzniknout minischengen bez nutnosti kontrol, testů či karantény. K tomuto modelu chceme v následujících dnech přizvat také Maďarsko, které má podobnou epidemiologickou situaci,“ zhodnotil Petříček. Konečné rozhodnutí o znovuobnovení cestovního ruchu se Slovenskem a Rakouskem bude záležet na epidemiologickém vývoji v následujících dvou týdnech.

Ministr Petříček připomněl, že podobná vyjednávání jsou naplánována také se zbylými sousedními zeměmi. „Věřím, že hranice s Německem a Polskem se otevřou nejpozději do konce  června,“ dodal. Tento týden Ministerstvo zahraničních věcí pokračuje v intenzivních konzultacích tak, aby čeští občané mohli letošní letní sezónu strávit v zahraničí co nejbezpečněji. Do konce týdne se uskuteční jednání s Bulharskem, Slovinskem a Chorvatskem.

.