Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

75. výročí OSN – Globální rozprava o úloze mezinárodní spolupráce
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

75. výročí OSN – Globální rozprava o úloze mezinárodní spolupráce

 

V letošním roce si Organizace spojených národů (OSN) připomene 75 let od svého založení. Při té příležitosti vyhlásila tzv. „Globální rozpravu“ o úloze mezinárodní spolupráce pro bezpečnou a stabilní budoucnost. Jedná se o širokosáhlý konzultační mechanizmus, jehož výstupy mají posloužit k nasměrování činnosti OSN do roku 2045, na který připadne její 100. výročí.

Do Globální rozpravy se mohou přihlásit zástupci vlád (národních i místních), političtí představitelé a zákonodárci, školy, univerzity a mládežnické organizace, zástupci občanské společnosti a soukromého sektoru, nadace, akademický sektor a think tanky, média, regionální organizace a jednotlivci (ti mohou zasílat jednominutové video). Informace o tom, jak se do rozpravy můžete zapojit, najdete na webových stránkách OSN.

Jednotliví občané mají možnost vyplnit krátkou anketu. Anketa, sestavená v pěti bodech, je otevřena nejširší veřejnosti včetně žákům a studentům. Jak anketa, tak Globální rozprava jsou tematicky zasazeny do kontextu boje proti pandemie COVID-19 a cílí na výzvy, se kterými se aktuálně potýká multilaterální spolupráce. 

.