Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček jednal s šéfem polské diplomacie Czaputowiczem o otevírání hranic
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal s šéfem polské diplomacie Czaputowiczem o otevírání hranic

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednal ve středu 27. května 2020 s ministrem zahraničí Polska Jackem Czaputowiczem.  Hlavními tématy jednání byly spolupráce v boji s koronavirem, rozvolnění opatření na hranicích, budoucnost dolu Turów a také aktuální témata v rámci Visegrádské skupiny.

„Hlavním tématem našeho jednání byla otázka otevření našich hranic. Především z našich regionů zaznívá žádost na otevření dalších hraničních přechodů v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji. Prioritně bychom chtěli, aby polská strana zvážila otevření dodatečných přechodů,“ řekl ministr Petříček. Ministři dále řešili otázku tranzitu polských občanů přes Českou republiku. Šéf české diplomacie ministra Czaputowicze informoval o plánu Česka na otevření hranic v první polovině června s těmi zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci jako ČR.

Kromě pandemie dnes ministři jednali také o budoucnosti dolu v polském Turówě. „Tento projekt je na české straně sledován s obavami z jeho možných dopadů na kvalitu životního prostředí, pana ministra jsem požádal o lepší komunikaci v této záležitosti, uvítali bychom detailnější informace,“ shrnul šéf české diplomacie.

Ministři v neposlední řadě hovořili o spolupráci v rámci Visegrádské skupiny, v níž v současnosti probíhá české předsednictví. Předsednictví od ČR převezme právě Polsko. Závěrečným tématem dnešního jednání byly transatlantické vztahy spolu a aktuální vývoj ve vztazích s Ruskem a Čínou. Ministr Czaputowicz podpořil českou diplomacii v kauze sochy maršála Koněva. „Byl to velice agresivní zásah do svobody a suverenity České republiky," řekl ministr Czaputowicz. „Já zase oplatil podobnou kauzou, kterou jsme měli v poslední době ve vztazích s Ruskem, kdy se sundaly dvě pamětní desky v Tveru. Jedna byla pro oběti Stalinova režimu a druhá pro zavražděné polské důstojníky. Vnímáme to jako pokus o reinterpretaci světových dějin. Myslíme si, že spolu se proti tomu musíme výrazně postavit,“ dodal polský ministr.

.