Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa přijal novou tuniskou velvyslankyni
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa přijal novou tuniskou velvyslankyni

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal dne 3. června 2020 novou velvyslankyni Tuniské republiky v České Republice Yosru Souiden.  Tématem jednání byla agenda hospodářské spolupráce, spolupráce v oblasti turismu a bilaterální politická relace v roce 2020.

Náměstek ocenil kvalitu dosavadních vzájemných vztahů. V ekonomické oblasti došlo mezi oběma zeměmi v minulých letech k rychlému růstu vzájemné obchodní výměny, která dosáhla v minulém roce rekordního obratu ve výši 393 mil. USD. „S Tuniskem budujeme systematicky speciální vztahy ve všech oblastech. V době post-pandemické jde o to, jak na tento trend navázat a prohloubit jej,“ řekl tuniské velvyslankyni náměstek Tlapa.

Tuniská velvyslankyně v této souvislosti uvedla, že obě země dosud zdárně zvládaly pandemickou vlnu Covid-19, a to bez přispění jiných států. Vysoce ocenila zapojení českých zdravotníků, záchranářů a pracovníků vědeckých ústavů, které bezprostředně po vypuknutí nákazy nabídly své lidské zdroje i technologické kapacity k zastavení virové pandemie.  „Pro tuniské zdravotnictví i výzkum může být český příklad inspirací i námětem k příští ekonomické i vědecko-technické spolupráci,“ uvedla. Tunisko se znovu otevře vůči zahraničí, tj. v první řadě zejména vůči zahraničním turistům, již 27. června 2020. Tuniská vláda a sektor turistiky činí podle velvyslankyně maximum pro to, aby se do země vrátili turisté, včetně turistů českých, protože ČR je Tuniskem považována za jednu z „bezpečných zemí“.

V politické oblasti spolupráce se oba představitelé shodli na nutnosti obnovit dynamiku vztahů na nejvyšší úrovni. Ještě v tomto roce by se mohla uskutečnit odložená návštěva ministra zahraničí ČR v Tunisu, stejně jako návštěvy dalších rezortních ministrů. Česko by naopak mohl v rámci oficiální cesty navštívit tuniský premiér. Témata další spolupráce by měly přinést pravidelné konzultace náměstka Tlapy s jeho tuniským protějškem v Praze v závěru roku 2020.

.