Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Podmínky cestování do zahraničí po pandemii přiblíží interaktivní Mapa cestovatele MZV
Foto: Podmínky cestování do zahraničí po pandemii přiblíží interaktivní Mapa cestovatele MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování do zahraničí po pandemii přiblíží interaktivní Mapa cestovatele MZV

 

Ministerstvo zahraničí připravuje v návaznosti na schválení tzv. semaforu, který určuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích, interaktivní Mapu cestovatele, na které se občané budou moci informovat o podmínkách vstupu do konkrétních zemí. Ty jsou v gesci jednotlivých vlád, a budou se proto průběžně měnit. MZV bude údaje aktualizovat na základě informací z českých ambasád.

„Rád bych upřesnil, že tzv. semafor bezpečnosti schválený vládou neinformuje veřejnost o tom, zda se dá do dané země od 15. června cestovat. Informuje o tom, jak velké je tam riziko nákazy COVID-19. V návaznosti na toto rozhodnutí teď ministerstvo zahraničí pracuje na podkladech pro interaktivní Mapu cestovatele. Tam se každý dozví základní informace o tom, jaké podmínky má konkrétní stát pro cestování na jeho území. Tedy zda je možný tranzit, zda je nutné prokázat se testem či nastoupit do karantény a podobně,“ přiblížil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Chápu, že když někdo viděl v pondělí zelené např. Polsko, tak se možná zaradoval a začal plánovat výlet nebo návštěvu. Ale skutečně šlo pouze o informaci, že v Polsku je riziko nákazy malé. My víme, že polská vláda zatím datum plošného otevření hranic neohlásila, a to je přesně informace, kterou se všichni dozví na naší cestovatelské mapě,“ dodal šéf české diplomacie.

Mapa cestovatele bude spuštěna začátkem příštího týdne a bude v první fázi sloužit k informování o možnostech cestování po Evropě. Veřejnost dostane informace jak o míře rizika nákazy, tak o podmínkách překročení hranic do dané země, a to jak za prací, studiem, tak třeba na dovolenou. Na jednom místě budou také přehledně uvedeny podmínky návratu do ČR – tedy zda se budou muset občané na hranicích či letištích při cestě domů prokazovat testem či nastoupit do karantény. V provozu zároveň zůstává informační linka MZV (+420 224 183 200), kam se čeští občané mohou obrátit v případě nejasností ohledně jejich vycestování do zahraničí.

.