Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Frankofonie
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní organizace Frankofonie slaví 50. výročí – Gratulujeme !

 

Termín frankofonie se poprvé objevil kolem roku 1880, kdy ho použil francouzský zeměpisec Onesime Reclus pro označení osob a zemí, v nichž se mluví francouzsky. Dnes hovoříme o frankofonii s malým « f » v souvislosti s osobami hovořícími francouzsky a o Frankofonii s velkým « F » jako o institucionálním celku, který se zabývá vztahy mezi frankofonními zeměmi. V tomto směru se nejvíce prosazují aktivity Mezinárodní organizace Frankofonie (OIF).

Frankofonie zahrnuje především všechny, kteří sdílí společný jazyk, francouzštinu. Podle posledních údajů pocházejících z l’Observatoire de la langue française z roku 2018 se jedná o 300 milionů francouzsky hovořících osob, žijících na pěti kontinentech.

Od roku 1970, kdy vznikla původní Agentura pro kulturní a technickou spolupráci (ACCT), tedy dnešní Mezinárodní organizace Frankofonie (OIF), zajišťuje tato organizace podporu francouzského jazyka a spolupráci mezi 88 členskými a státy a vládami.

Hlavní cíle Mezinárodní Organizace Frankofonie jsou zapsány v Chartě, jež byla přijata v roce 1997 na summitu v Hanoji (Vietnam) a revidovaná na ministerské konferenci v roce 2005 v Antananarivo (Madagaskar). V centru organizace stojí postava Generální tajemnice Frankofonie, paní Louise Mushikiwabo, kterou zvolily hlavy států a vlád během XVII. Summitu frankofonie v Jerevanu v roce 2018. Příští summit se bude konat v roce 2020 v Tunisku, v roce padesátého výročí Mezinárodní organizace La Francophonie.

Ministerstvo zahraničních věcí Frankofonii podporovalo v minulých letech a bude ji podporovat i nadále, protože usiluje o sbližování a spolupráci mezi národy. Letošní zkušenost s pandemií COVID-19 ukázala, jak důležité je spolupracovat a pomáhat si navzájem.

V letošním roce se v ČR do programu Frankofonie zapojily prostřednictvím svých zastoupení i následující země :

-     Armenie

-     Belgie

-     Kanada

-     Kypr

-     Egypt

-     Spojené arabské emiráty

-     Francie

-     Kosovo

-     Luxembursko

-     Maroko

-     Rumunsko

-     Srbsko

-     Švýcarasko

-     Tunis

Všem výhercům letošní soutěže gratulujeme. Budou odměněni diplomy a dárky od našich partnerů.

přílohy

Frankofonie 2020, výsledky kat. SŠ 10 kB xlsx (Dokument) 12.6.2020

Frankofonie 2020, výsledky kat. ZŠ 10 kB xlsx (Dokument) 12.6.2020

.