Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Aliance pro multilaterismus
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček vystoupil na virtuálním zasedání Aliance pro multilateralismus

 

V pátek 26. června 2020, v den 75. výročí přijetí Charty OSN, se uskutečnilo virtuální ministerské zasedání Aliance pro multilateralismus – inciativy na podporu multilaterální spolupráce, ke které se Česká republika v září 2019 připojila. Šéf české diplomacie vystoupil za ČR s  projevem na téma mezinárodní zdravotnické spolupráce a boje proti dezinformacím.

 

Ministr Petříček na zasedání vyjádřil plnou podporu multilaterálnímu přístupu jako nejefektivnějšímu způsobu řešení nových globálních výzev. „Současná krize vyvolaná pandemií COVID-19 představuje příležitost pro posílení multilaterální spolupráce. Žádný stát není schopen zvládnout důsledky pandemie sám bez pomoci a koordinovaného jednání mezinárodního společenství,“ uvedl ministr Petříček.  

V souvislosti s COVID-19 ČR v rámci systému OSN podporuje koordinační roli Světové zdravotnické organizace (WHO), ale zároveň je připravena podpořit konstruktivní diskusi ohledně důkladné revize multilaterálního zdravotnického systému a aktivně se zapojit do jeho hodnocení. WHO by také měla mít důležitou koordinační roli v distribuci případných vakcín ve spolupráci s dalšími institucemi a nevládními organizacemi v této oblasti.

V souvislosti s pandemií ministr poukázal na nebezpečí šíření cílených dezinformací a na zájem některých zemí, které prostřednictvím dezinformací podrývají důvěru veřejnosti v demokratické vlády, EU a potažmo celý mezinárodní systém založený na pravidlech. Vyzdvihl důležitou roli online platforem v boji proti dezinformacím a spolupráci těchto platforem s vládami a organizacemi ověřujícími pravdivost informací.

.