Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česká pomoc Nigérii v jejím boji proti pandemii dorazila do města Kano
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Do Nigérie dorazila česká pomoc pro boj s pandemií

 

Do severonigerijského města Kano dorazil 1. července 2020 speciální letoun vypravený českými firmami za účelem realizace kontraktu na generální opravy tří letounů L-39 v arzenálu Nigerijských vzdušných sil. Zatímco letouny české výroby se touto cestou přesunou na opravy do ČR, aby obří letadlo typu Antonov neletělo do Nigérie s prázdnou, velvyslanectví ČR v Abuji s podporou domácích firem využilo této příležitosti k přepravě a předání českého humanitárního daru zdravotnického materiálu Nigérii v jejím boji proti pandemii COVID-19.

 „V Nigérii jako jinde v Africe si ekonomická diplomacie podává ruce s potřebnou rozvojovou a humanitární pomocí české vlády. My jsme moc rádi, že se spolupráce domácích firem s Nigerijskými vzdušnými silami nezastavila ani v obtížných podmínkách vyvolaných pandemií na obou stranách. A že se navíc s podporou MZV a českých firem podařilo trochu přispět i k posílení místních zdravotnických kapacit v zemi, jejíž velikost a počet obyvatel kladou v současné krizi na místní zdravotní systém velké nároky. Ceníme si zejména vstřícnosti  a reaktivnosti domácích podniků, na prvním místě ze strany firmy Linet, která dodala zdarma 10 nemocničních lůžek, ale i ze strany opravárenských závodů LOM Praha, které poskytly osobní ochranné pomůcky ze svých zásob a ze strany firem Aero Vodochody, Defcon a Excalibur International, které tak velkoryse a efektivně pomohly s logistikou,“ vysvětlila obchodní diplomatka Zastupitelského úřadu ČR v Abuji Beata Matusiková.

„Česká vláda si velice váží dlouhodobé spolupráce obou zemí při rozvoji kapacit Nigerijských vzdušných sil, které na severozápadě země vedou tvrdý boj s teroristy Boko Haram a Islámského státu. V dnešním světě není nadsázkou říci, že tam nigerijští letci bojují i za nás a za naši bezpečnost,“ připomněl význam dlouholetých vazeb českých dodavatelů a poskytovatelů služeb s Nigerijskými vzdušnými silami velvyslanec ČR v Nigérii Marek Skolil.

Poskytnutý materiál reagoval na poptávku ze strany zdravotní sekce Nigerijských vzdušných sil, které na bezpečnostně nestabilním severu země provozují zdravotnická zařízení přístupná i civilnímu obyvatelstvu. Dar je zároveň gestem oceňujícím  obětavou práci vojenských lékařů v době pandemie. Severní regiony Nigerijské federativní republiky jsou v posledních letech nejen terčem útoků radikálních islamistů, ale se zhoršující se socioekonomickou situací se v rostoucí míře potýkají též s banditismem a únosy. Ne náhodou proto lidé raději vyhledávají nemocnice a zdravotnická zařízení provozovaná armádními složkami.

Na zásilku české pomoci Nigérii z podnikových zdrojů naváže v dalších měsících humanitární pomoc české vlády zemím, které se na kontinentě obtížně vyrovnávají s pandemií, protože jejich zdravotní infrastruktura nemá odpovídající kapacity. Česká vládní pomoc je součástí úsilí členských států EU o kolektivní a koordinovanou mobilizaci protikrizových prostředků pro africký kontinent v rámci společné iniciativy „Tým Evropa“ (Team Europe).

galerie

Česká pomoc Nigérii v jejím boji proti pandemii dorazila do města Kano

.