Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

COVID-19 – OSN bojuje s dezinformacemi
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 – OSN bojuje s dezinformacemi

 

V souvislosti s pandemií COVID-19 dochází k masivnímu šíření nepodložených či přímo manipulativních informací o viru, jeho šíření, léčbě, ekonomických dopadech a souvisejících projevech. Pro tuto situaci se vžil název “infodemie”. Sekretariát OSN se rozhodl nabídnout světové veřejnosti způsob, jak laické i odborné veřejnosti umožnit informace ověřovat tak, aby se omezilo šíření těch nepravdivých. Za tímto účelem inicioval Odbor pro globální komunikaci Sekretaritátu OSN projekty “VERIFIED” (“OVĚŘENO”) a “PAUSE” (“POČKAT”) a s nimi související webové stránky.

Projekt “VERIFIED” je zacílen na šíření ověřených informací nejen o COVID-19. Na webové stránce projektu je možné se zaregistrovat a získávat pravidelně (denně či týdně) ze strany OSN ověřené informace k danému tématu a ty případně dále sdílet.

Cílem projektu “PAUSE” je upozornit na nebezpečí lehkovážného šíření neověřených informací či přímo cílených dezinformací prostřednictvím sociálních sítí. Proto byla zřízena webová stránka a hashtag #takecarebeforeyoushare.

Všechny uvedené stránky jsou dostupné v oficiálních jazycích OSN (angličtina, francouzština, španělština, ruština, arabština, čínština).

.