Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

possi
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek přijal tanzanského velvyslance

 

Státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Miloslav Stašek přijal dne 2. července 2020 velvyslance Sjednocené tanzanské republiky p. Abdallaha Saleha Possiho. Jednání dominovala témata vzájemné hospodářské spolupráce, diskuse se však nevyhnula ani tématům cestovního ruchu v současných podmínkách či spolupráci v akademické sféře. Velvyslance Possiho doprovázeli zástupci Česko-tanzanské obchodní komory.

V oblasti hospodářské spolupráce představuje Tanzanie řadu možností pro zapojení českých firem a jejich know-how a technologií v mnoha oborech tanzanské ekonomiky, což by přispělo i ke zvýšení zaměstnanosti a kvalifikace partnerských firem v Tanzanii. Konkrétním příkladem je aktuální zájem Tanzanie na rozšiřování počtu vnitrostátních letišť a budování odpovídající infrastruktury. I proto byla rovněž diskutována otázka smluvní agendy ve vzájemných vztazích, oba partneři konstatovali potřebu urychleně připravit k podpisu dvoustrannou smlouvu o zamezení dvojímu zdanění a dvoustrannou smlouvu o ochraně a podpoře investic. Tanzanské firmy vyvážející zemědělskou produkci by se naopak mohly stát velmi atraktivními partnery českých potravinářských firem.

Cestovní ruch představuje významný podíl v ekonomikách obou zemí. Oba partneři si proto vyměnili poznatky o možnostech, jak čelit negativnímu vlivu pandemie COVID-19 na přeshraniční pohyb osob, aniž by tím byly ohroženy zdraví a životy obyvatel obou zemí.

Řadu příležitostí představuje ve vzájemných vztazích rovněž akademická sféra. Oba partneři proto diskutovali možnosti spolupráce nejen mezivládní, ale zejména možnosti podpory přímých kontaktů mezi akademickými institucemi obou zemí.

Velvyslanectví Tanzanie s akreditací pro ČR sídlí v Berlíně. Velvyslanec Possi je pro Českou republiku akreditován od 7. května 2019, kdy předal své pověřovací listiny. Protože ani ČR nemá v Tanzanii přímé zastoupení, mají obě země zájem na vzájemném otevření honorárních konzulátů v co nejkratší době.

.