Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi se opět setkají se svými trvalými partnery ze třetích zemí

 

Ministerstvu zahraničních věcí se podařilo prosadit pravidla pro setkání Čechů s jejich trvalými partnery ze třetích zemí, které rozdělila restriktivní opatření během pandemie. Od pondělí 20. července 2020 bude možné, aby občané třetích zemí, zejména těch bezvízových, přicestovali do Česka za svými partnery, a to za splnění několika podmínek. Česká diplomacie se inspirovala systémem, který pro nesezdané páry uplatňují Dánsko či Rakousko.
 

„Jde například o páry Češka – Američan. Od příštího týdne tak budou moci Češi pozvat své partnery ze zahraničí, ze zemí mimo EU, do Česka, aby se po několika měsících viděli. Potřeba k tomu bude čestné prohlášení, ve kterém bude uvedeno potvrzení dlouhodobého vztahu a že přebírají za partnera určité závazky obdobné manželským párům. Vztah budou moci doložit partneři například společnou nájemní smlouvou, společným účtem v bance či rodným listem společných dětí,“ objasnil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednu ze stěžejních pasáží nového Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Žádosti o vstup partnerů ze třetí země bude elektronicky vyřizovat Ministerstvo zahraničních věcí, které případně potvrdí možnost vstupu partnera na území ČR. Toto potvrzení postoupí občan ČR svému partnerovi, který se jím prokáže při vstupu do Česka.

Kromě zavedení pravidel pro nesezdané páry se mění pravidla také pro cestování českých občanů do Slovinska, a to již od pátku 17. července 2020. Slovinská vláda totiž zařadila celou Českou republiku na seznam bezpečných zemí. „Znamená to, že už není třeba dokládat kdo, ze které části Česka přijel," uvedl šéf české diplomacie s tím, že na seznam bezpečných zemí vrátila ČR také Ukrajina.

Poslední změnou v cestování je zavedení povinných testů u pracovníků z Bulharska, Portugalska a Rumunska, kteří přijíždějí do ČR. „Primárně jsme chtěli zachovat možnost cestování pro turisty. Navíc nákazu do ČR ze zahraničí přivezlo skutečně úplné minimum cestovatelů. Problémy hygienici naopak odhalili u zahraničních pracovníků. Proto pro pracovníky z Bulharska, Rumunska a Portugalska Česko zčervená,“ vysvětlil ministr.

.