Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

České exportní fórum
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tématem Českého exportního fóra byl restart ekonomiky a podpora v zahraničí

 

Letošní České exportní fórum, které se uskutečnilo 29. července 2020 v Černínském paláci, řešilo strategii restartu českého průmyslu a exportuVšichni zúčastnění se shodli, že turbulentní světová ekonomika přináší zvýšená rizika a že základem jsou aktuální, přesné informace a financování. MZV představilo Mapu strategických příležitostí – první publikaci, která shrnuje příležitosti ve světě pro post-covidovou dobu. Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že máme zdravý a odolný bankovní sektor.

Ministr Petříček také představil novou Mapu strategických příležitostí, která doplňuje a navazuje na Mapu globálních oborových příležitostí. „Cílem publikace je kromě prezentace aktuálních strategických sektorů rovněž i přispět k pochopení dopadů pandemie koronaviru na český export, a to pomocí představení dosavadních proměn ekonomik vybraných zemí jak z pohledu fiskálních reakcí národních vlád, tak v makroekonomických souvislostech spolu s budoucím ekonomickým vývojem a faktory, které jej ovlivňují,“ uvedl šéf české diplomacie.  Publikace vychází z unikátních informací ekonomických diplomatů a zástupců agentur na podporu exportu ve světě a  je k dispozici v elektronické podobě na adrese export.cz/mop.

V reakci na koronavirus vznikl i program PROPEA, který podporuje trvalou přítomnost českých firem na zahraničních trzích a poskytuje jim potřebnou oporu při realizaci složitějších a dlouhodobých obchodních a investičních aktivit ve vybraných teritoriích. V roce 2020 je pilotně spuštěn v 10 zemích.

V následujícím vystoupení guvernér České národní banky Jiří Rusnok všechny přítomné exportéry ujistil, že máme zdravý a odolný bankovní sektor a nízké zadlužení a i díky vlastní měně jsme schopni dobře veškeré externí šoky související s pandemií koronaviru zvládnout.

Na fóru dále vystoupili vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

.