Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko pomůže Bělorusku na návrh ministra zahraničí dalšími 10 mil. Kč

 

Vláda ČR schválila v pondělí 24. srpna 2020 návrh Ministerstva zahraničních věcí ČR na vznik fondu na pomoc Bělorusům, které postihly restrikce tamního režimu. Nad rámec každoroční pomoci půjde letos o dalších 10 milionů korun. Prostředky budou použity na humanitární pomoc osobám postiženým v souvislosti s povolebními protesty v Bělorusku a směřovat budou zejména do zdravotní a psychosociální pomoci.

„Byli jsme mezi těmi, kdo iniciovali rychlou mezinárodní reakci. Chceme ale pomoci také prakticky, a to lidem, kteří byli oběťmi násilí, mučení, jejich rodinám, lidem, kteří poukázali na nesrovnalosti ve volebních výsledcích a přišli kvůli tomu o práci. Vzhledem k naší historii před děním v Bělorusku nemůžeme zavírat oči. Bělorusové by měli mít právo si svobodně vybrat svou budoucnost,“ komentoval vládní rozhodnutí šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Finanční pomoc bude dále mimo jiné zaměřena na rehabilitační pobyty, podporu nezávislých médií a neziskových organizací se zaměřením na lidskoprávní otázky a také rozšíření počtu stipendijních pobytů. Pomoc bude směřovat i běloruské menšině v České republice a jejím aktivitám.

.