Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česko představilo svého kandidáta na funkci generálního tajemníka OECD Vladimíra Dlouhého
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko představilo svého kandidáta na funkci generálního tajemníka OECD Vladimíra Dlouhého

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček představil ve čtvrtek 3. září 2020 v Černínském paláci kandidáta České republiky na funkci generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Vladimíra Dlouhého. Kandidát zástupcům členských států představil svou vizi a priority fungování Organizace. Nový generální tajemník převezme řízení organizace v červnu 2021.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ve svém projevu ocenil význam Organizace a vyzdvihl přednosti českého kandidáta. „OECD vznikla na základech Marshallova plánu, jenž se významnou mírou podílel na hospodářské obnově z destrukce druhé světové války. Podobně i dnes stojíme před výzvou zásadní hospodářské obnovy z následků pandemie a zkušenosti OECD jsou proto potřeba více než kdy dříve. Pevně věřím, že Vladimír Dlouhý je se svými znalostmi a jedinečnou zkušeností z transformace české ekonomiky tím pravým lídrem, kterého OECD potřebuje v nadcházejícím nelehkém období,“ uvedl ministr Petříček.

Vladimír Dlouhý následně představil své priority pro funkci generálního tajemníka OECD a v diskuzi s velvyslanci členských států vysvětloval, čím by chtěl přispět k lepšímu fungování Organizace.

Vladimír Dlouhý v současné době působí jako prezident Hospodářské komory České republiky a jako viceprezident Evropské asociace obchodních a průmyslových komor. V minulosti zastával pozici místopředsedy a ministra hospodářství Federální vlády ČSFR a ministra průmyslu a obchodu vlády České republiky.

OECD je mezinárodní organizace sdružující 37 rozvinutých ekonomik světa a slouží jako fórum, kde jednotlivé vlády mohou sdílet zkušenosti z realizace vládních politik, hledat řešení společných problémů a koordinovat domácí i zahraniční politiku. Podílí se na vytváření mezinárodních standardů v oblasti ekonomiky, sociální politiky a životního prostředí. ČR vstoupila do OECD 21. prosince 1995 jako první ze zemí z regionu střední a východní Evropy. Mezi úspěchy členství České republiky v OECD patří například místopředsednictví ministerského zasedání Rady OECD v letech 2005 a 2015 nebo předsednictví České republiky v Rozpočtovém výboru OECD mezi lety 2017 až 2020.

Oficiální proces výběru nového generálního tajemníka OECD byl zahájen 1. září 2020 a bude ukončen na jaře 2021.

galerie

Česko představilo svého kandidáta na funkci generálního tajemníka OECD Vladimíra Dlouhého

.