Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika poskytne téměř 100 milionů korun na společný migrační projekt v Maroku

 

Vláda na svém zasedání 14. září 2020 schválila návrh Ministerstva zahraničních věcí na finanční podporu společného migračního projekt zemí Visegrádské skupiny a Německa v Maroku. Cílem je pomoci Maroku jako zdrojové a tranzitní zemi nelegální migrace. Na projektu, jehož náklady budou až 30 milionů eur (795 milionů korun), se ČR bude podílet 100 miliony korun.

„Cílem projektu je smysluplně podpořit Marocké království v prevenci nelegálních migračních toků ze západní Afriky směřujících dále do Evropy a řešení příčin migrace v zemi. Jsem rád, že se nám konečně podařilo shodnout na této společné aktivitě, která podporuje úsilí české zahraniční politiky pomáhat v tranzitních a zdrojových zemích migrace,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Projekt, který Ministerstvo zahraničních věcí předkládalo společně s Ministerstvem vnitra, má dva pilíře – ochranu hranic a ekonomický rozvoj. Na cílové částce se bude z poloviny podílet Německo, druhou polovinu budou tvořit stejně vysoké příspěvky států V4 včetně ČR. Společná iniciativa se zaměří na nákup technického vybavení na ochranu hranic, zlepšování uplatnění obyvatel na trhu práce a podporu malých a středních podniků. Významná část finančních prostředků poputuje na vzdělávání a vytváření pracovních příležitostí pro mladé lidi.

.