Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Na půdě MZV proběhla konference From Science into Practice
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na půdě MZV proběhla konference From Science into Practice

 

Konkrétní příběhy akademických spin-off firem z ČR, Německa a Nizozemska byly hlavním tématem konference „From Science into Practice: Sharing Czech, Dutch and German Experience in Healthcare and Life Sciences“, která se uskutečnila Černínském paláci. Jde o první událost z připravované série Collaborations for the Future, která má ambici řešením konkrétních dílčích témat přispět ke zlepšení prostředí a výměně zkušeností a kontaktů pro akademické inovace v ČR.

„Česká diplomacie považuje za svou prioritu podporu mezinárodní spolupráce ve vědě a inovacích. V duchu vládní Inovační strategie chceme prezentovat nejlepší výsledky českého výzkumu a jsme připraveni propojovat naše badatelské a vývojové týmy s jejich zahraničními partnery, budovat dlouhodobá partnerství a napomáhat uplatnění inovativních produktů na trhu,“ zdůraznil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, který konferenci poskytl záštitu.

Na akci se představilo několik významných spin-off firem navázaných na českou vědeckou komunitu, včetně Univerzity Karlovy, UOCHB a NUDZ. Firma Lam-X prezentovala úspěšnou cestu od nanomateriálů z laboratoře na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy k unikátnímu samočistícímu filtru do roušek či pro obvazy. O svůj příběh se podělil i vítěz soutěže Hack the Crisis, DIANA Biotech, vyrábějící testy na přítomnost covid-19 v klinických vzorcích či česko-německý Mindpax zacílený na duševní zdraví.

Univerzita Karlova dlouhodobě buduje svůj inovační ekosystém. Nastavili jsme řídicí mechanismy tak, abychom uváděli vědecké výsledky do praxe rychleji a efektivněji a nebojíme se ani zakládání spin-off firem. Od kolegů z Německa i Nizozemska určitě rádi načerpáme další inspiraci a užitečné kontakty a náměty na nové společné projekty,“ uvedl rektor UK Tomáš Zima.

Publikum zároveň mohlo porovnat české zkušenosti s úskalími vývoje inovativního protiinfekčního léčiva na paradentózu v Německu (PerioTrap) a příklady spolupráce holandského Netherlands Cancer Institute s firemními partnery. Součástí konference byla i panelová diskuse předních odborníků zaměřená na to, jak tyto v ČR dosud ojedinělé projekty lépe systémově podpořit a využít zkušeností ze zahraničí.

Pro úspěšnou aplikaci vědeckých výstupů v praxi je zásadní propojení kvalitní vědy, investorů a firemního zázemí a vše často stojí na osobních kontaktech. Dnešní akce propojující firmy, akademiky a úředníky z tuzemska, Německa a Nizozemska, byla proto první z připravovaného cyklu setkání Collaborations for the Future, jehož cílem je nejen výměna názorů a zkušeností, ale i navázání užších kontaktů mezi akademickou sférou a veřejným a soukromým sektorem.

„Transfer mezi vědou a ekonomikou je předpokladem pro to, aby inovace vytvořené několika málo lidmi mohly přinést pokrok pro širokou veřejnost. Instituce jako Fraunhoferova společnost nebo fond na podporu start-upů High-tech Gründerfonds v Německu aktivně podporují zavádění důležitých výsledků vědeckého výzkumu do praxe. S ohledem na globální výzvy, jako je pandemie koronaviru nebo transformace energetiky směrem k větší šetrnosti vůči klimatu, je transfer inovací základem pro to, aby Evropa zůstala i nadále konkurenceschopnou,“ dodal ke spolupráci s českými a nizozemskými zástupci německý velvyslanec v Praze Christoph Israng.

 „Nizozemsko je malá země, stejně jako Česká republika. Nizozemsko a velké množství jeho inovativních společností a výzkumných institucí má světu mnoho co nabídnout. Obě naše země potřebují podnikání, inovace, zahraniční investice a obchod, abychom mohly zajistit rozvoj a růst našich ekonomik a kvality života. Vzhledem k povaze a rozsahu dodavatelských řetězců dosažení tohoto cíle často vyžaduje mezinárodní spolupráci, zejména evropskou, například s Českou republikou. Naše země také nabízí příznivý ekosystém pro inovace a atraktivní obchodní prostředí pro zahraniční a domácí společnosti. Na dnešní konferenci se zaměřujeme na jeden cíl: na rychlejší a lepší způsob praktického využití inovací, které mění život. Učme se jeden od druhého a zajistěme si ještě lepší výsledky,“ řekl nizozemský velvyslanec Kees Jan René Klompenhouwer.

Akci uspořádaly Univerzita Karlova spolu s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a německým a nizozemským velvyslanectvím a odborná asociace Transfera.cz, která se soustřeďuje na kultivaci českého prostředí pro přenos poznatků a technologií.

Na půdě MZV proběhla konference From Science into Practice

Na půdě MZV proběhla konference From Science into Practice

Na půdě MZV proběhla konference From Science into Practice

Na půdě MZV proběhla konference From Science into Practice

.