Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa přijal náměstka polského Ministerstva zahraničních věcí Jabłońského
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa přijal náměstka polského Ministerstva zahraničních věcí Jabłońského

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa přijal dne 23. září náměstka ministra zahraničních věcí Polské republiky pana Pawła Jabłońského, který je na návštěvě v Praze.

Pan náměstek Paweł Jabłoński je zodpovědný za ekonomickou diplomacii, rozvojovou spolupráci a vztahy se státy Afriky a Blízkého východu.

Oba náměstci se v úvodu vzájemně informovali o aktivitách svých států v Africe. Konstatovali, že zastoupení obou zemí, priority i okruhy aktivit jsou si velmi podobné. Náměstek M. Tlapa zmínil posilování českého diplomatického zastoupení v Africe nebo významnou českou účast ve výcvikové misi EU v Mali. Náměstek P. Jabłoński navrhl, aby Česko a Polsko zintenzivnily spolupráci svých zastupitelských úřadů v afrických zemích. Podle náměstka M. Tlapy by mělo jít o spolupráci praktickou a věcnou, která by vycházela z reálných možností a potřeb, identifikovaných našimi zastupitelskými úřady.

V současnosti probíhají výběry vedoucích představitelů řady významných mezinárodních ekonomických organizací. Náměstci se informovali o pozicích svých zemí ke kandidátům na generálního ředitele WTO a projednali možnosti vzájemné podpory českých a polských kandidatur do OECD a EBRD. Náměstek Tlapa zdůraznil význam koordinace v rámci Visegrádské skupiny.

Náměstek P. Jabłoński informoval, že v Polsku se připravuje reforma systému agentur na podporu podnikání, obchodu a investic, v této souvislosti požádal o představení českého modelu. Náměstek M. Tlapa podrobně popsal český systém, který vychází z vedoucí role MZV, avšak umožňuje aktivní zapojení i jiných resortů. Klíčová je důvěra podnikatelské veřejnosti, kterou je třeba postupně vytvářet, což se podle našeho názoru daří.

Na závěr náměstek P. Jabłoński pozval náměstka M. Tlapu k návštěvě Varšavy.

.