Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček jednal se svým slovenským a slovinským protějškem na okraj Prague European Summitu
Foto: MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal se svým slovenským a slovinským protějškem na okraj Prague European Summitu

 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se ve středu 18. listopadu 2020 zúčastnil jednoho z panelů Prague European Summitu, který hostil Černínský palác. Při této příležitosti do Prahy přicestovali také a slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok a slovinský ministr zahraničí Anže Logar. K summitu se on-line připojil jejich rakouský protějšek Alexander Schallenberg. Předmětem následného pracovního oběda a bilaterálního jednání byla aktuální situace ohledně koronaviru či spor o unijní rozpočet.

Ministři na summitu vystoupili v rámci úvodního panelu na téma A Future for the EU after the Post-Pandemic Crisis. Shodli se na tom, že o protiepidemických opatřeních zaváděných v jednotlivých zemích musí v první řadě rozhodovat národní vlády, nikoliv Brusel. „Při druhé vlně se v poslední době jasně ukazuje, že vrcholu koronavirová epidemie dosahuje v jednotlivých zemích v různých časech. Široká nařízení na úrovni EU by tak ani nebyla efektivní,“ poznamenal šéf tuzemské diplomacie Tomáš Petříček.

Ministři ale zároveň zdůraznili, že nadále existují oblasti, kde je evropská kooperace naprosto klíčová. Mezi takové sféry patří například vyjednávání s farmaceutickými společnostmi ohledně vakcíny, které iniciuje Evropská komise. „EU by se také mohla více angažovat ve sjednocování podmínek pro cestování,“ řekl Petříček. Prvním krokem, který to umožňuje, je třeba nový cestovatelský semafor, který v Česku platí od 9. listopadu. Jako klíčová se ukázala také evropská koordinace pomoci nejpostiženějším zemím.

V rámci summitu vedli politici diskusi také o schvalování unijního rozpočtu. „Doufám, že spory nezpozdí vyplácení evropských peněz jednotlivým státům. EU není pouze o transakcích mezi členy. Stojí na hodnotách a principech, z nichž jedním je respektování zásad právního státu. Je velmi důležité najít způsob, jak situaci odblokovat,“ uvedl Petříček.

Prague European Summit se koná pravidelně od roku 2015. Pořadateli jsou Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Ústav mezinárodních vztahů. Summit se koná pod záštitou MZV, Úřadu vlády ČR a Magistrátu hlavního města Prahy a ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR. Cílem konference je poskytnout prostor pro otevřenou výměnu názorů mezi politiky, podnikateli, akademiky, novináři a mladými lidmi o naléhavých evropských a globálních tématech.

.