Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se zúčastnil on-line konference NATO

 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se zúčastnil virtuální konference ministrů zahraničních věcí, která se zaměřila na diskuzi poznatků ve zprávě reflexní skupiny, přetrvávající růst ruských vojenských schopností, situaci v Afghánistánu a důsledky vzestupu Číny na mezinárodním poli.

Spojenci ocenili práci tzv. reflexní skupiny, jakožto i její výstupy v rámci zprávy NATO 2030: United for a New Era. Podněty obsažené ve zprávě představují zásadní doporučení pro posílení Aliance zejména v její politické dimenzi a naznačují možné cesty k adaptaci na rychle se měnící bezpečnostní a technologické podmínky, které mají přímý vliv na bezpečnost členských států NATO. Značná část z těchto doporučení bude zohledněna během nadcházející debaty v rámci Aliance a jejím budoucím plánování a politikách. Zpráva reflexní skupiny nicméně představuje nezávislý expertní pohled a v tuto chvíli ji nelze považovat za odraz současné, či budoucí politiky Aliance.

Ministři zahraničí dále zhodnotili přetrvávající hrozbu ruských vojenských systémů pro bezpečnost Aliance, ze které vyplývá přetrvávající nutnost udržovat a posilovat nástroje důvěryhodného odstrašení. Vyslovili také podporu iniciativám směřujícím k posílení režimů kontroly zbrojení. Ve vztahu k Afghánistánu byla potvrzena podpora mírovému procesu v zemi a koordinaci dalšího postupu ve vztahu k budoucímu působení NATO v zemi.

Podstatná část diskuze byla věnována též politickým,  bezpečnostním a technologickým dopadům vzestupu Číny, kde NATO přizvalo k diskuzi HR/VP J. Borella a partnery z asijsko-pacifického regionu. Spojenci také posoudili bezpečnostní situaci v regionu Černého moře za přítomnosti partnerů z Ukrajiny a Gruzie.

.