Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Chmelař na jednání náměstků ministrů zahraničí zemí V4 se Španělskem
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmelař na jednání náměstků ministrů zahraničí zemí V4 se Španělskem

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Aleš Chmelař se 2. prosince 2020 zúčastnil videokonferenčního jednání zástupců zemí Visegrádské skupiny se Španělskem. Jednání uspořádalo současné polské předsednictví a jedná se o první setkání V4 s tímto důležitým partnerem jižního křídla EU. Hlavními projednávanými tématy byla politika sousedství, transatlantické vztahy, západní Balkán a Turecko a také aktuální agenda EU.

Náměstek Chmelař jednal se svými protějšky Szymonem Szynkowskim vel Sękou z Polska, Martinem Klusem ze Slovenska, Péterem Sztárayem z Maďarska a Juanem Gonzálezem-Barbym ze Španělska o rozšiřování EU. Španělsko sdílí se zeměmi V4 pozitivní pohled na tuto otázku. Náměstci ocenili pokrok dosažený zeměmi západního Balkánu a doufají v brzké zahájení vyjednávání s Albánií a Severní Makedonií. Vyjádřili také podporu dialogu Bělehrad-Priština i zvláštnímu zástupci EU Miroslavu Lajčákovi. Shodli se, že Turecko je významným partnerem, s nímž je třeba vést konstruktivní dialog.

„V problematice transatlantických vztahů panovala shoda na potřebě definovat pozitivní agendu v rámci EU, kterou posléze bude možné rozvíjet s novou americkou administrativou. Již v této chvíli je jasné, že jednou z klíčových priorit vztahů EU a USA bude mezinárodní obchod,“ komentoval jednání Chmelař.

V neposlední řadě náměstci jednali o aktuálních otázkách EU. Španělsko poděkovalo za významnou pomoc ČR při první vlně pandemie, která měla vážný dopad na španělskou společnost. Partneři se dotkli i důležitého tématu migrace, kde jsou pozice dlouhodobě odlišné. Španělsko žádá, z pozice hraničního státu, více solidarity v rámci EU. Během jednání se však náměstci shodli, že je třeba výrazně posílit spolupráci se třetími zeměmi, kde migrace vzniká a které jsou tranzitní, a tím zabránit ilegální migraci a snížit tlak na země prvního vstupu.

.