Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček se zúčastnil osmého Česko-izraelského fóra
Foto: MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se zúčastnil osmého Česko-izraelského fóra

 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se ve čtvrtek 3. prosince 2020 zúčastnil v pořadí osmého Česko-izraelského fóra, které probíhá pravidelně v rámci strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Letos kvůli pandemii COVID-19 proběhlo on-line. Vedle ministra Petříčka promluvil v úvodní části generální ředitel izraelského MZV Alon Ushpiz či velvyslanci Martin Stropnický a Daniel Meron.

Mezi hlavní témata letošního fóra patřila situace na Blízkém východě, budoucnost Evropské unie, kybernetická bezpečnost či klimatická změna a s ní spojený udržitelný rozvoj. „Letos oslavujeme 30. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Českem, dříve Československem, a Izraelem. Za tu dobu se podařilo navázat spoustu obchodních kontaktů, ale i osobních a profesních vazeb,“ uvedl při zahájení ministr Petříček.

Připomněl, že Českou republiku a Izrael váže historické pouto. „Naše strategické partnerství je zakotveno i ve sdílených hodnotách a aspiracích obou svobodných společností, které se odráží v naší liberálně demokratické politické kultuře či tržním hospodářství. To je základem úvah i o společných prioritách naší budoucnosti,“ shrnul ministr Petříček. Pozornost řečníci věnovali pochopitelně také pandemii koronaviru, která bolestně zasáhla oba státy.

Česko-izraelské fórum se za posledních osm let etablovalo jako užitečná platforma k diskusi o výzvách i příležitostech obou zemí v mezinárodním kontextu. Hledá a často i nachází odpovědi na otázky přesahující rámec každodenní politické agendy na bilaterální, evropské i multilaterální úrovni.

.