Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček vystoupil na on-line zasedání Ministerské rady OBSE

 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se 3. a 4. prosince 2020 zúčastnil 27. zasedání Ministerské rady OBSE, která se vzhledem k okolnostem uskutečnila v on-line formátu. Ministři se zabývali aktuální bezpečnostní situací ve světě, zejména pak přetrvávajícími i novými konflikty. Zásadním momentem bylo obsazení čtyř vrcholných postů OBSE.

Drtivá většina účastnických zemí poukázala na dlouhodobě neuspokojivý stav bezpečnostní situace v regionu OBSE. „Chci zdůraznit, že neexistuje jiné řešení než přísné dodržování pravidel a principů OBSE,“ upozornil ministr Petříček. Většina řečníků argumentovala obdobně.

Důležitým tématem diskuse byla aktuální situace v Bělorusku, kterou ministr Petříček ve svém projevu označil za velmi znepokojivou. „Běloruská vláda musí zastavit násilí na vlastním obyvatelstvu. Musí skončit i hromadné zatýkání pokojných demonstrantů,“ uvedl. Problematická situace podle závěrů OBSE zůstává i v regionu východní Ukrajiny, na Náhorním Karabachu či v Gruzii.

Šéf české diplomacie zároveň shrnul dosavadní české předsednictví Výboru lidské dimenze OBSE. Klíčovým momentem z pohledu fungování organizace byla shoda na obsazení čtyř vrcholných funkcí OBSE.

.