Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác v zimě
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu, podmínky cestování navíc zůstávají přísné

 

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně jsou zimní střediska otevřena pouze ve Švýcarsku, kam ale Češi mohou cestovat pouze s podmínkou povinné karantény, potažmo v Polsku. Další evropské země sezónu teprve zahájí, i tak je ale třeba počítat s komplikacemi. Cestování do zahraničí totiž zůstává omezeno, stejně tak jako mnohé služby.

Rakousko zprovozní lyžařská střediska až 24. prosince, a to za dodržení přísných hygienických opatření. Ubytování v hotelech a penzionech bude povoleno od 7. ledna. V tento den mohou své podniky otevřít i restauratéři. „Vzhledem k tomu, že očekáváme zpřísnění opatření pro cesty do Rakouska, v praxi to znamená, že lyžování kolem svátků bude možné pouze pro Rakušany. V lednu pak uvidíme,“ okomentoval aktuální situaci ministr zahraničí Tomáš Petříček. Češi mohou nyní do Rakouska cestovat s negativním testem, od 19. prosince ale zřejmě země podmíní příjezd povinnou karanténou na 10 dní, nehledě na testy.

Lyžařská sezóna v Itálii bude zahájena nejdříve 7. ledna. Střediska na severu země zůstávají uzavřena, v provozu nejsou ani další služby jako hotely nebo restaurace. Výjimku mají pouze závodní lyžaři a mezinárodní soutěže. Od 21. prosince i v Itálii dojde ke zpřísnění cestování. „I tady se chystá povinná dvoutýdenní karanténa bez ohledu na výsledek testu. Takže ani do Itálie se na hory letos Češi zřejmě nedostanou,“ doplnil šéf české diplomacie.

Na Slovensku od 21. prosince platí povinnost negativního testu pro všechny návštěvníky lyžařských středisek. Čeští občané se nicméně testem musí prokázat už teď, pokud na Slovensko cestují. Provoz hotelů není omezen, restrikce se týkají pouze stravovacích služeb. Restaurace například nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Do konce prosince zůstávají zavřená střediska také v německých Alpách. Vleky stojí i v Bavorsku, a to minimálně do 10. ledna. K dispozici tady budou alespoň upravované běžecké tratě. Do Bavorska ale aktuálně není možné cestovat kvůli sportu nebo rekreaci. Výjimky jsou striktně omezeny na pendlery, mezinárodní dopravu, nebo třeba na návštěvy nejbližší rodiny.

I ve Francii se zprovoznění lyžařských areálů očekává až během ledna, právě alpské regiony se totiž potýkají s velkou vlnou epidemie. Vláda o konkrétních podmínkách rozhodne pravděpodobně 11. prosince, otevřeny mají být alespoň běžecké tratě. Po cestujících z Evropské unie v tuto chvíli Francie nepožaduje testy, pouze je silně doporučuje. Platí však povinnost před každou cestou vyplnit speciální atestaci.

Jediná alpská země, kde vlekaři zahájili sezonu bez zdržení, je tak Švýcarsko. Pro české občany nicméně aktuálně platí povinná desetidenní karanténa. Změna je zatím ohlášena od 14. prosince, kdy by Česko mělo vypadnout ze švýcarského seznamu rizikových zemí. Nelze ale vyloučit, že se situace ještě změní.

Otevřené sjezdovky jsou také v Polsku, kde jsou však uzavřeny hotely a restaurace.

Protože se nařízení často mění, doporučujeme sledovat webové stránky MZV, kde jsou veškeré informace pravidelně aktualizovány.

.