Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček přijal zástupce banátských Čechů
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček přijal zástupce banátských Čechů

 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí 14. prosince 2020 přijal v Černínském paláci zástupce Sdružení Čechů z Banátu. Jedná se o komunitu přesídlených banátských Čechů, kteří trvale žijí v Česku. Předseda sdružení Benjamin Jelínek a jeho zástupce Josef Bouda s ministrem Petříčkem jednali především o významu dlouhodobé spolupráce mezi Českem a komunitou banátských Čechů.

Se zástupci krajanského sdružení mluvil o možnostech prohloubení vzájemných vztahů a spolupráce, ale zejména o další podpoře této jedinečné kulturní vazby. „Jak jsem několikrát připomněl, pomoc našim krajanům v Rumunsku patří mezi priority české zahraniční politiky,“ upozornil šéf české diplomacie s tím, že MZV má velký zájem na udržení kulturního odkazu v Banátu.

Se zájmem jsem si vyslechl i svědectví o návratech našich krajanů zpět do vlasti. Bylo také zajímavé poslouchat o historii Banátu a tradicích české kultury v Rumunsku,“ dodal ministr Petříček. Sdružení mimo jiné přišlo s nabídkou prezentace českého výtvarného umění z dílny banátských rodáků na velvyslanectví v Bukurešti. Naše ambasáda dlouhodobě s krajanskou komunitou Banátu spolupracuje, mimo jiné v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí.

Banát je oblast na území Rumunska a Srbska. Čeští osadníci přišli do rumunského Banátu v polovině 19. století a založili tu několik vesnic, do dneška zůstala zachována šestice z nich. Od roku 2013 se zde koná třeba krajanský Festival Banát, který se snaží tento region zpopularizovat a přilákat sem turisty.

.