Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - jaro 2020
Foto: MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajanská konference ve Valdštejnském a Černínském paláci

Kdy: 07.10.2021 16:15 - 08.10.2021 , Kde: Valdštejnský palác, Černínský palác

Ve dnech 7. a 8. října 2021 se v prostorách Valdštejnského paláce, sídle Senátu PČR, uskuteční Krajanská konference na téma „Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích a aktuální potřeby české diaspory“. Konference je v roce 2021 poprvé připravována společně čtyřmi subjekty: Senátem PČR, AV ČR - zastoupené Etnologickým ústavem AV ČR, MZV ČR a Mezinárodním koordinačním výborem zahraničních Čechů. V rámci programu budou předána ocenění za zásluhy pěti nejaktivnějším krajanům v posledních  letech.

V rámci dvoudenního pracovního programu konference vystoupí k  aktuálním otázkám zástupci hlavních českých institucí zabývajících se v ČR problematikou českého krajanství společně se zástupci krajanských spolků z USA, Německa, Rakouska, Velké Británie, Švýcarska a dalších zemí. Významně bude zastoupena např. chorvatská delegace, která do Prahy přicestuje v počtu čtyřiceti osob. Na samotné konferenci budou chorvatskou delegaci zastupovat poslanec chorvatského parlamentu za českou menšinu v Chorvatsku Vladimír Bílek spolu s předsedkyní Svazu Čechů v Chorvatsku Anou-Marií Štruml Tuček. Součástí konference bude také čtvrteční přijetí v Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničí.

Řada krajanů, kteří se konference zúčastní, přijede do ČR, aby se v Čechách rovněž mohli osobně zúčastnit letošních parlamentních voleb. Jedním z horkých témat konference je proto otázka zajištění řešení praktických potřeb Čechů v zahraničí, ke kterým,  kromě konzulárních služeb českým občanům, patří rovněž téma možnosti korespondenční volby.

Vzhledem k velkému zájmu o osobní účast na konferenci a naplnění maximální kapacity přihlášených 140 účastníků, bude pro ostatní zájemce možno sledovat průběh konference v přímém on-line přenosu na kanálu Senátu PČR (https://www.senat.cz/), a to včetně tlumočení do anglického jazyka.

.