Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Chmelař se zúčastnil on-line jednání s britskou ministryní Morton
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmelař se zúčastnil on-line jednání s britskou ministryní Morton

 

Ve čtvrtek 14. ledna 2021 se náměstek ministra zahraničí pro evropské záležitosti Aleš Chmelař za Českou republiku zúčastnil on-line jednání s britskou ministryní pro evropské sousedství a Ameriku Wendy Morton, a to  společně se svými protějšky ze zemí Visegrádské skupiny. Všichni účastníci přivítali uzavření dohod mezi EU a Velkou Británií v závěru minulého roku, které vytvářejí rámec i pro rozvoj bilaterálních vztahů.

Spojené království zůstává pro ČR i nadále významným obchodním partnerem i spojencem v rámci NATO při zajišťování bezpečnosti evropského kontinentu. Vzájemné zajištění práv občanů EU a Velké Británie je jednou z hlavních priorit obou stran v nadcházejícím období.

Velká pozornost byla věnována možné spolupráci mezi Velkou Británií a zeměmi V4 v obraně proti kybernetickým útokům a v boji s dezinformacemi v kontextu probíhajícího očkování proti nemoci covid-19. Účastníci se rovněž shodli na nutnosti stabilizace sociálně ekonomické situace v zemích západního Balkánu a na nutnosti boje proti organizovanému zločinu. K situaci v Bělorusku se diskuse zaměřila na roli občanské společnosti a na efektivitu sankcí.

.