Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

nm_india
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa přijal velvyslance Indie

 

Náměstek ministra Martin Tlapa přijal dne 14. ledna 2020 indického velvyslance J.E. Hemanta H. Kotalwara. Hlavním tématem rozhovoru byly plánované konzultace mezi Ministerstvem zahraničí ČR a indickým Ministry of External Affairs. Společně zdůraznili význam vzájemného politického a bezpečnostního partnerství, které se daří rozvíjet i přes pokračující pandemii covid-19, a vyjádřili potěšení nad tím, že se pro tento rok na obou stranách chystá řada zajímavých projektů včetně připomenutí 100. výročí první návštěvy Rabíndranáth Thákura v Praze.

Vztahy mezi Českou republikou a Indií jsou na velmi dobré úrovni, tradičně přátelské, založené na intenzívní obchodní výměně, která je doprovázena stejně intenzívní politickou spoluprací a výměnou návštěv. Oba se shodli na tématech, která by měla být během politicko-bezpečnostních konzultací plánovaných na konec ledna 2021 diskutována, a potvrdili společný zájem na povýšení vzájemných vztahů na strategické partnerství.

Náměstek Tlapa zmínil významné bilaterální návštěvy z posledních let, kterými byla například loni realizovaná návštěva ministra zahraničí T. Petříčka, jedna z mála vrcholových bilaterálních návštěv, které ministr zahraničí mohl v roce 2020 realizovat. Česká republika vždy vysoce oceňovala mezilidské, ekonomické a také kulturní vtahy s Indií a vnímá Indii jako klíčového partnera v regionu Asie.

Indie vyčlenila na pomoc ekonomice v důsledků zmírnění dopadů pandemie COVID-19 finanční prostředky v objemu 10% HDP a premiér vyhlásil projekt „ Soběstačná Indie, kdy postupně dochází k nahrazování dovozu domácí výrobou. Vláda obnovila reformní kurz a je odhodlána privatizovat velké státní společnosti a více otevřít ekonomiku soukromému kapitálu a zahraničním investorům. Cílem zavedených opatření je, mimo jiné, pomoci malým a středním podnikům lépe dosáhnout na bankovní úvěry, a především pak rozvoji energetiky, těžby nerostných surovin, letectví, obranného průmyslu, zdravotnictví a farmaceutickému průmyslu.

V závěru popřál náměstek Tlapa indickému velvyslanci mnoho úspěchů při jeho působení v České republice a těší jej, že ani jedna ze stran nezůstává jen u slov, ale je možno pozorovat řadu úspěšných příkladů vzájemné spolupráce. Pro rok 2021 je plánována řada projektů, které by měly do ČR přivést další významné představitele Indie.

nm_india

nm_india

.