Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Povejšil vystoupil na neformálním on-line zasedání Rady bezpečnosti OSN ke svobodě médií v Bělorusku
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Povejšil vystoupil na neformálním on-line zasedání Rady bezpečnosti OSN ke svobodě médií v Bělorusku

 

Náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil se v pátek 22. ledna 2021 zúčastnil neformálního on-line zasedání Rady bezpečnosti OSN ke svobodě médií v Bělorusku. Ve svém vystoupení upozornil na omezování svobody médií a bezpečnosti novinářů v této zemi. Náměstek Povejšil vyjádřil znepokojení nad zadržováním obránce lidských práv a mediálního experta Andreje Alexandrova, spolupracovníka Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda Ihara Losika a lidskoprávního aktivisty a bloggera Mikalaje Dziadoka.

Náměstek Povejšil vyval k důkladnému, transparentnímu a nestrannému vyšetření všech útoků proti novinářům a mediálním aktérům v Bělorusku. Vyjádřil přesvědčení, že je třeba vést mezinárodní diskusi o ustavení mezinárodního vyšetřovacího mechanismu. Vyzval k ochraně lidských práv a základních svobod v Bělorusku, včetně svobody projevu a médií, práva pokojně se shromažďovat a sdružovat, zajištění bezpečnosti novinářů a k ochraně obránců lidských práv a občanské společnosti.

Neformální zasedání Rady bezpečnosti OSN ke svobodě médií v Bělorusku pořádal ministr zahraničních věcí Estonska Urmas Reinsalu. Záznam ze zasedání je dostupný na YouTube. Zúčastnilo se ho více než 30 zemí OSN, z toho přibližně polovina na úrovni ministrů a náměstků. Na úvod vystoupily Irene Khan, zvláštní zpravodajka OSN pro svobodu projevu a médií a Světlana Tichanovská, vůdkyně běloruské demokratické opozice. Jednání se zúčastnili také zástupci běloruské občanské společnosti a nezávislých médií.

.