Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

UN
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetím 31 rezolucí zakončila Rada OSN pro lidská práva své jarní zasedání

 

Po 4 týdnech intenzivních jednání o lidskoprávní situaci v jednotlivých zemích a dalších otázkách skončilo včera v ženevském sídle 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Na závěr přijala Rada celkem 31 rezolucí, mj. k Bělorusku, Myanmaru či Nikaragui. 

Během měsíčního zasedání se ČR aktivně zapojila do probíhajících debat i vyjednávání rezolucí Rady OSN pro lidská práva. V úvodu zazněl projev ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a 11 dalších vystoupení české delegace k projednávaným tématům

Na závěr přijala Rada 31 rezolucí, z toho 15 v hlasování a zbylých 16 konsensem. Z těch nejdůležitějších ČR podpořila přijetí rezoluce k Bělorusku, Gruzii, Myanmaru, KLDR, Íránu, Sýrii, Nikaragui, Mali a Jižnímu Súdánu. K tzv. palenstinským rezolucím předkládaným pod bodem 7 agendy zaujala ČR principiální postoj a své hlasování Radě zdůvodnila (DOCX, 8 KB). Z tematických rezolucí byly přijaty texty ke svobodě náboženství, právnímu státu, proti mučení nebo nová rezoluce k vakcíně proti COVID-19. V závěru jednání pak Rada jmenovala nové držitele mandátů zvláštních procedur. Zasedání probíhalo s ohledem na protiepidemická opatření online.

Členství v Radě OSN pro lidská práva v letech 2019 – 2021 aktuálně představuje nejdůležitější české angažmá v systému OSN. Její další řádné zasedání je plánováno na 21. června – 9. července 2021.

.