Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Martin Tlapa
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa se setkal s maliskou delegací

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa se dne 6. dubna 2021 setkal v Černínském paláci s maliskou delegací, která během následujících dnů navštíví české firmy, jež mají zájem o obchodní spolupráci s Mali. Delegaci pozdravil i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Pobyt delegace i její návštěvy ve firmách provázejí velmi přísná pandemická opatření.

Náměstek Tlapa uvedl, že zorganizování cesty i programu v tak náročných podmínkách je důkazem oboustranného a intenzivního zájmu o všestrannou spolupráci obou zemí.

Spolupráce mezi Českou republikou a Mali probíhala dosud především v oblasti zajištění bezpečnosti a v oblasti humanitární pomoci. Náměstek Tlapa v té souvislosti připomněl návštěvu ministra obrany Lubomíra Metnara v Mali ve dnech 31. 3. – 2. 4. Společně s francouzskou kolegyní a estonským kolegou jednal ministr Metnar s nejvyššími představiteli Mali a poté navštívil ve středním Mali české vojáky na základně v Ménaka. Návštěva maliské delegace byla iniciována především firmami ze zbrojního a zdravotnického sektoru, z nichž některé již na konci ledna prezentovaly své výrobky a služby v Bamaku. „Vaše návštěva otevírá dveře ke spolupráci i v ekonomické oblasti“, řekl náměstek Tlapa, „je důležité seznámit se na vlastní oči s tím, co jsou české firmy schopny nabídnout. A to nejenom po stránce kvality a ceny, ale také po stránce solidního a dlouhodobého partnerství.“

V závěru jednání pozdravil maliskou delegaci ministr zahraničí Petříček. Potvrdil, že stabilizace a rozvoj sahelského regionu, ve kterém zaujímá Mali klíčovou roli, patří mezi priority české zahraniční politiky. „V září 2019 jsme v Bamaku otevřeli zastupitelský úřad, od června 2020 do ledna 2021 Česká republika velela mezinárodní výcvikové misi EUTM a nyní čeští a vaši vojáci společně bojují proti teroristickým skupinám v rámci úkolového uskupení Takuba. Tyto konkrétní kroky jsou důkazem našeho zájmu pomáhat řešit krizi v Sahelu“, řekl ministr Petříček a dodal, že si je vědom potřeby úzké koordinace mezi zeměmi Sahelu, Africkou unií, OSN, všemi dalšími partnery a především EU, jejíž jsme součástí: „Česká republika byla poprvé pozvána na únorový summit hlav států G5 Sahel, já jsem se v polovině března zúčastnil konference ministrů zahraničí Koalice pro Sahel. Česká republika se rovněž významně podílí na formulaci nové strategie EU vůči Sahelu“.

.