Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Konzultace náměstka Tlapy s tuniským státním tajemníkem Mohamedem Alim Naftím
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konzultace náměstka Tlapy s tuniským státním tajemníkem Mohamedem Alim Naftím

 

Náměstek Martin Tlapa 15. dubna 2021 jednal se svým protějškem z tuniského ministerstva zahraničních věcí. Hlavními body agendy byly ekonomická spolupráce mezi Českem a Tuniskem, perspektiva turistické sezóny a pomoc Tunisku v době pandemie COVID-19.

Páteří vztahů Česka a Tuniska je dlouhodobě obchodní spolupráce. Objem vzájemné obchodní výměny v roce 2020 dosáhl výše necelých 360 mil. USD, z toho 157 mil. USD představovaly české vývozy. „Jakkoliv se jedná o solidní výsledek, jsem přesvědčen, že potenciál je vyšší. Zmínil jsem, že by bylo účelné uspořádat koncem letošního či počátkem příštího roku další zasedání smíšené česko-tuniské komise pro hospodářskou spolupráci,“ poznamenal v této souvislosti náměstek Tlapa. 

Jedním z klíčových odvětví tuniské ekonomiky je cestovní ruch, na jehož výkonnosti se v roce 2020 negativně podepsala koronavirová pandemie. I nad letošní turistickou sezónou se vznášejí otazníky, což do nelehké situace staví též české rekreanty. Během loňského léta jich do Tuniska za zpřísněných opatření zavítalo více jak 22 tisíc, ještě o rok dříve jich ovšem bylo pětkrát tolik, čímž se ČR zařadila na 6. místo zemí světa z pohledu tuniské incomingové turistiky. „Poděkoval jsem, že Tunisko zcela neuzavřelo své hranice a umožnilo tisícům Čechů strávit letní dovolenou v roce 2020 v některém z tamějších letovisek. Zároveň jsme se shodli, že by v krajním případě letošní turistická sezóna mohla proběhnout v podobném módu,“ shrnul nelehkou situaci Martin Tlapa.

Vláda ČR v dubnu 2020 schválila mimořádné využití části prostředků z tzv. „Rekonstrukčního programu pro Afriku“ ke zmírnění negativních dopadů pandemie COVID-19 v zemích Afriky. V případě Tuniska byly identifikovány dva projekty v celkové výši cca 19 mil. Kč. V prvním případě se jedná o kompletní vybavení urgentní covidové jednotky, v případě druhém o výstavbu čističky odpadních vod v lokalitě se zvýšeným výskytem salmonely a dalších nakažlivých onemocnění. „Pana státního tajemníka jsem informoval, že v podobné spolupráci hodláme pokračovat. Stabilita Tuniska je pro nás klíčovou záležitostí a v rámci možností se budeme i nadále podílet na jejím posilování,“ dodal náměstek Tlapa.

.