Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Konzultace náměstka Tlapy s izraelskými partnery k regionálním otázkám na Blízkém východě a v Asii
Foto: @MZV CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konzultace náměstka Tlapy s izraelskými partnery k regionálním otázkám na Blízkém východě a v Asii

 

Náměstek Martin Tlapa 28. dubna 2021 jednal se zástupkyní GŘ pro Evropu Annou Azari a dalšími partnery z izraelského ministerstva zahraničních věcí o regionálních otázkách na Blízkém východě a v Asii. Hlavními body agendy byly možnosti česko-izraelské spolupráce ve světle na podzim 2020 uzavřených Abrahámovských dohod v oblasti Zálivu, jednalo se také o vztazích s partnery v Asii a vůči širšímu indo-pacifickému regionu.

Konzultace jsou odrazem vysoké úrovně česko-izraelských vztahů a navazují na dlouhodobě rozvíjený dialog ČR a Izraele ve strategických zahraničněpolitických otázkách. „Izrael je naším přirozeným spojencem na Blízkém východě a jeho pohled je pro nás velmi cenný. To, že můžeme s izraelskými partnery takto úzce sdílet informace a diskutovat vzájemné postoje, nám pomáhá nalézat nové možnosti spolupráce nejen v ekonomických vztazích, ale i v ostatních oblastech, které se spolu s Izraelem snažíme rozvíjet, ať už se jedná o vědu, výzkum a inovace, zdravotnictví nebo obranu a bezpečnost, včetně bezpečnosti kybernetické,“ uvedl náměstek Tlapa. „Průlomové uzavření Abrahámovských dohod v tomto ohledu otevírá zajímavé příležitosti, které bychom se měli snažit využít,“ zdůraznil.

V druhé části konzultací se jednání soustředilo na vztahy s partnery v Asii. Česká strana zdůraznila prioritní zájem věnovat se širšímu indo-pacifickému regionu. „V rámci EU aktivně podporujeme přijetí ucelené a konkrétní strategie k Indo-Pacifiku, která bude zohledňovat praktickou spolupráci ve všech prioritních oblastech, včetně konektivity. Indo-Pacifiku se chceme věnovat také během našeho nadcházejícího předsednictví v Radě EU v druhé polovině příštího roku,“ uvedl náměstek Tlapa. 

.