Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa přijal kubánského velvyslance
Foto: MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa přijal kubánského velvyslance

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal dne 26. dubna 2021 velvyslance Kubánské republiky v ČR Danila Francisca Alonsa Mederose. Tématem byla problematika embarga, zhodnocení bilaterální relace i stav lidských práv.

Účelem návštěvy velvyslance byla žádost, aby Česká republika ve Valném shromáždění OSN podpořila každoročně předkládanou kubánskou rezoluci, vyzývající k ukončení hospodářského, obchodního a finančního embarga Kuby ze strany USA. Náměstek Tlapa svého partnera ubezpečil, že Česká republika, stejně jako ostatní členské státy Evropské unie, tradičně hlasuje pro přijetí této rezoluce a není důvod očekávat, že by tomu nyní mělo být jinak. Zároveň však upozornil, že podle české diplomacie embargo rozhodně není jedinou překážkou dalšího rozvoje Kuby. Podtrhl, že rozvoj nezávislé občanské společnosti je vždy základem rozvoje celé společnosti. Vyjádřil proto znepokojení z aktuální situace na Kubě, zejména z represí vůči nezávislým umělcům a představitelům občanské společnosti.

Martin Tlapa se zajímal o výsledky právě skončeného sjezdu kubánské komunistické strany, stejně jako o stav pandemie koronaviru na Kubě a informace o vakcínách, které Kuba proti onemocnění covid-19 vyvíjí. Vyslovil naději, že jakmile dojde ke zlepšení pandemické situace, budeme schopni navázat na rozvoj našich vzájemných vztahů a realizovat případné bilaterální návštěvy a obchodní cesty. Připomněl také zájem na pokračování jednání o aktualizaci dohody o léčení pracovníků zastupitelských úřadů, sjednání dohody o zamezení dvojímu zdanění a dořešení problematiky historického dluhu Kuby vůči České republice. Ve všech těchto otázkách Česká republika čeká na odpověď kubánské strany.

České firmy mají o Kubu dlouhodobě zájem, naším cílem je pro české podnikatele vytvářet dobré vztahy s kubánskými státními podniky. Náměstek Tlapa však upozornil, že je také nezbytné na kubánské straně zajistit včasné splácení pohledávek. Zároveň sdílel zkušenost České republiky, díky níž jsme si sami mohli ověřit, že nejlepší způsob, jak do země přilákat potřebné investice, spočívá v implementaci ekonomických reforem a otevření ekonomiky.

.