Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Kulhánek se setkal s prezidentem Rádia Svobodná Evropa, podpořil nezávislá média
Foto: MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek se setkal s prezidentem Rádia Svobodná Evropa, podpořil nezávislá média

 

V úterý 4. května 2021 přijal ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) prezidenta Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) Jamie Flye. U příležitosti mezinárodního Dne svobody tisku ministr Kulhánek ocenil především dlouhodobý přínos RFE/RL k profesionální a plně nezávislé žurnalistice, a to navíc v těch regionech, kde svobodná média nejsou samozřejmostí.

Díky přesunu ústředí RFE/RL do Prahy před více než 25 lety má Česká republika ke Svobodné Evropě mimořádný vztah,“ uvedl ministr Kulhánek. „S prezidentem Flyem jsme se shodli, že nezávislí novináři v dnešní době čelí rostoucímu tlaku, pronásledování a fyzickým útokům v řadě zemí světa,“ dodal ministr a připomněl, že jen za poslední rok bylo podle UNESCO zabito 76 novinářů.

MZV hodlá nadále rozvíjet společné aktivity mimo jiné ve formě novinářských stipendií Václava Havla a Jiřího Dienstbiera a na mezinárodní scéně systematicky podporovat svobodný přístup k informacím.

U příležitosti Dne svobody tisku publikoval ministr Kulhánek spolu se svým slovenským a rakouským protějškem společný článek nazvaný Novináři bez ochrany, v němž podpořil svobodná média. Ministři také vyjádřili odhodlání bránit bezpečnost a svobodnou práci novinářů ve svých zemích i ve světě. Odsoudili také útoky na novináře, které v době epidemie koronaviru podle jejich názoru ještě zesílily.

.