Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek se zúčastnil zasedání Výboru ministrů Rady Evropy

 

Dne 21. května 2021 proběhlo on-line formou 131. zasedání Výboru ministrů Rady Evropy. Ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek uvítal zprávu generální tajemnice Rady Evropy ke stavu demokracie, lidských práv a vlády práva v Evropě.  Současně podpořil přijetí strategického rámce Rady Evropy a návazných aktivit. Ve svém projevu ministr Kulhánek dále poukázal na zhoršující se stav lidských práv v důsledku pandemie COVID-19.

Z pohledu ČR představují útoky na svobodu slova, omezování svobody shromažďování a sdružování znepokojivý trend. „Česká republika se bude nadále zastávat nevládních organizací podporující demokratické procesy“, doplnil ministr Kulhánek. Stejně tak bude ČR podporovat Evropský soud pro lidská práva. „Vyzýváme země, které upřednostňují své ústavy před mezinárodním právem, aby jednoznačně převzaly odpovědnost za své mezinárodně právní závazky“.  Ministr dále vyjádřil hluboké znepokojení ze zhoršující se lidskoprávní situace na Krymu. Zdůraznil jednoznačnou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a Gruzie. V této souvislosti vyzval Rusko, aby respektovalo jejich mezinárodně uznávané hranice.

V závěru svého vystoupení Ministr Kulhánek pogratuloval svému německému protějšku k výsledkům předsednictví a popřál hodně úspěchů nadcházejícímu předsednictví Maďarska, především v oblasti umělé inteligence, boje s kybernetickou kriminalitou a environmentálními výzvami.

.