Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Kulhánek při jednání se Svjatlanou Cichanouskou vyjádřil podporu běloruské opozici
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek při jednání se Svjatlanou Cichanouskou vyjádřil podporu běloruské opozici

 

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se ve středu 9. června 2021 setkal s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Ta byla v České republice na několikadenní návštěvě, během které mimo jiné jednala s prezidentem, premiérem a šéfy obou parlamentních komor, zúčastnila se i několika shromáždění. Ministr Kulhánek při setkání v Černínském paláci zdůraznil jednoznačnou podporu České republiky běloruské opozici.

Šéf české diplomacie se Svjatlanou Cichanouskou jednal především o aktuální situaci v Bělorusku. „Bylo mi ctí přivítat Svjatlanu Cichanouskou v Praze. Při našem setkání jsem zopakoval, že Česká republika jednoznačně odsuzuje metody Lukašenkova režimu, které opravdu nepatří do Evropy 21. století. Nepřijatelné jsou zejména zákroky represivních složek proti běloruským občanům a zatýkání nepohodlných lidí. Za všech okolností budeme podporovat svobodu projevu, shromažďování a rovnou politickou soutěž ve světě,“ uvedl ministr Kulhánek.

Mluvili jsme samozřejmě i o případu Ramana Prataseviče, Ihara Losika a dalších politických vězňů,“ dodal ministr Kulhánek. Zadržení Ramana Prataseviče, ke kterému došlo po nuceném přistání letu Ryanair 23. května 2021, je podle České republiky v rozporu mezinárodním právem. „Byli jsme jednou z prvních zemí, která následně zakázala na svém území lety společnosti Belavia. Podpořili jsme i rozhodnutí Rady EU o zákazu přeletů běloruských dopravců do unijního vzdušného prostoru,“ připomněl šéf české diplomacie.

Svjatlana Cichanouská poděkovala za podporu Běloruska a jeho lidí. Vzpomněla si mimo jiné na gesto společnosti Škoda Auto, která se rozhodla nepodpořit pořádání světového hokejového šampionátu v Minsku. „Česká republika podpoří nové sankce proti Lukašenkově režimu. Nesmíme se bát vyslat silný signál, že chování a často brutální metody Lukašenkova režimu jsou v Evropě 21.stoleti naprosto neakceptovatelné. Vždy upozorňuji, že musíme sankce směřovat zejména proti režimu a ne vůči běžným občanům Běloruska,“ řekl ministr Kulhánek.

Česká republika již dříve opakovaně vyjádřila znepokojení nad průběhem posledních prezidentských voleb v Bělorusku. Vyzvala také k okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a všech dalších politických vězňů v Bělorusku. Počet lidí, kteří jsou uvězněni z politických důvodů, stále narůstá.

Ministr Kulhánek při jednání se Svjatlanou Cichanouskou vyjádřil podporu běloruské opozici

Ministr Kulhánek při jednání se Svjatlanou Cichanouskou vyjádřil podporu běloruské opozici

.