Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česká republika úspěšně ukončila evakuaci z Afghánistánu
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika úspěšně ukončila evakuaci z Afghánistánu

 

Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ocenili průběh evakuace českého zastupitelského úřadu a spolupracovníků ČR z Afghánistánu. Na tiskové konferenci také vyzdvihli práci Armády ČR a krizového štábu, který na MZV zasedal 4 dny prakticky nepřetržitě a záchrannou akci koordinoval.  Třemi speciálními lety ve vyhrocených podmínkách z Kábulu do Česka přiletělo celkem 170 afghánských občanů.

V Černínském paláci se uskutečnila tisková konference k evakuaci českých občanů a spolupracovníků z Afghánistánu. Premiér Andrej Babiš poděkoval armádě, vojákům a Ministerstvu zahraničních věcí za úspěšné provedení evakuace. „Uskutečnil se katastrofický scénář a nikdo takový vývoj nečekal. Vojáci a MZV dokázali obrovskou věc a díky nim jsme zachránili mnoho životů," uvedl předseda vlády.

Česká diplomacie a armáda za sebou mají největší zkoušku posledních let. Během čtyř dnů jsme zvládli z Afghánistánu dopravit tři letadla, která do ČR dovezla 170 afghánských občanů. Zvládli jsme dovézt domu všechny osoby, které byly k evakuaci určeny,“ řekl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD). „Vnímám, že afghánská společnost bude potřebovat naši pomoc i do budoucna,“ dodal ministr Kulhánek s tím, že pro ČR i její spojence platí, že budou muset být pragmatičtí a budou muset komunikovat s ostatními státy v regionu, které jsou v kontaktu s Tálibánen.

„Děkuji za rychlou reakci pana ministra. Když hodnotím situaci na letišti v Kábulu, jsem přesvědčen, že ČR vzala maximum lidí, které mohla. Moje práce je být připraven vždy na to nejhorší, poslední dny byly pro mě i mých 11 kolegů obrovským vypjetím. Za skvělou pomoc jim tímto děkuji,“ zhodnotil velvyslanec Jiří Baloun.

Za úspěšnou evakuaci z Afghánistánu se rozhodl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek udělit velvyslanci Balounovi nejvyšší diplomatické vyznamenání - medaili Za zásluhy o diplomacii.

.