Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - jaro 2020
Foto: MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika dočasně uzavřela velvyslanectví v Kábulu

 

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v pondělí 30. srpna 2021 informoval vládu o dočasném uzavření velvyslanectví České republiky v Kábulu. České zájmy v Afghánistánu bude nadále hájit náš zastupitelský úřad v Islámábádu, který zároveň převezme část agendy kábulské ambasády. K dočasnému uzavření velvyslanectví ČR přistupuje poté, co vzhledem ke kritické bezpečnostní situaci v Afghánistánu musel být náš diplomatický sbor ze země evakuován.

Budova velvyslanectví byla před evakuací zajištěna tak, aby nemohlo dojít ke zneužití jakýchkoliv jejích částí. „Jiří Baloun zároveň nadále zůstává velvyslancem České republiky v Afghánistánu. Pracovat bude  z ústředí. Toto je pro další komunikaci s partnery v regionu i budoucí směřování našich diplomatických styků s Afghánistánem stěžejní,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Bezpečnostní situace v regionu zůstává nadále vyhrocená. Ministři zahraničí EU budou na neformálním setkání ve Slovinsku o Afghánistánu debatovat. EU ale i NATO teď čeká debata o budoucí podobě a nastavení vztahů s Afghánistánem, včetně přístupu k nové vládě, pokud vznikne,“ dodal šéf české diplomacie.

Česká republika dopravila z Afghánistánu během čtyř dnů tři evakuační lety. Ve složitých podmínkách do Prahy z Kábulu přiletělo celkem 170 afghánských občanů.

.